Teatr Tekstu im. Teodora Sixta – Carpaccio w stylu wschodnim
Aktualne
Artur Pałyga zaprasza miłośników dramaturgii do wspólnego czytania sztuki Łukasza Wójcickiego „Carpaccio w stylu wschodnim”.
W najbliższy piątek, 18 listopada br., kolejne spotkanie miłośników dramaturgii i wspólnego czytania sztuk teatralnych. Teksty wybiera Artur Pałyga, dramaturg, inicjator Teatru Tekstu im. Teodora Sixta.
W październiku czytane były fragmenty sztuki Maliny Prześlugi pt. „Jeszcze tu jesteś”, tuż po tym, jak autorka otrzymała Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną – najważniejszą polską nagrodę przyznawaną autorom sztuk teatralnych.
W listopadzie wspólne czytanie obejmie sztukę Łukasza Wójcickiego „Carpaccio w stylu wschodnim”.
Tekst pokazuje dwie brutalne rzeczywistości, o których nie lubimy myśleć: tortury więźniów politycznych aresztowanych w Białorusi po ostatnich wyborach prezydenckich i cierpienie zwierząt prowadzonych na rzeź. Areszty i ubojnie przenikają się tu ze sobą, a o biciu jako o robieniu „carpaccio z tyłka” opowiada wesoły stand-up. Przez zalew błahych informacji z internetu, przez rozmowy o pogodzie czy przyjacielskie żarty przebijają się doniesienia o porażającym okrucieństwie. Tekst powstał na podstawie raportów.
Artur Pałyga – dramaturg, autor kilkudziesięciu sztuk teatralnych wystawianych w Polsce i na świecie. W 2006 roku zadebiutował na scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej sztuką pt. „Testament Teodora Sixta”, inspirowaną sylwetką Teodora Sixta, zmarłego w 1897 roku bielskiego przedsiębiorcy i filantropa, który ofiarował swą okazałą willę miastu. Artur Pałyga ze swoją działalnością w dziedzinie dramatu często powraca do miejsca inspiracji, tj. Willi Sixta, która po gruntownej modernizacji stała się miejscem prezentacji sztuki współczesnej i realizacji w dziedzinie kultury.
Teatr Tekstu im. Teodora Sixta
Galeria Bielska BWA, Willa Sixta, ul. Adama Mickiewicza 24
piątek 7 listopada 2022, godz. 18.00 (wstęp wolny)
Prowadzenie: Artur Pałyga
Współorganizatorem spotkań Teatru Tekstu im. Teodora Sixta jest Galeria Bielska BWA.
Czytaj więcej o historii Teatru Tekstu im. Teodora Sixta, przeniesieniu spotkań do Willi Sixta >>