Teatr Tekstu im. Teodora Sixta – Feblik Małgorzaty Maciejewskiej

Aktualne

Artur Pałyga zaprasza miłośników dramaturgii do wspólnego czytania sztuki laureatki Nagrody Dramaturgicznej im. Tadeusza Różewicza.

W piątek, 16 grudnia br., kolejne spotkanie miłośników dramaturgii i wspólnego czytania sztuk teatralnych. Teksty wybiera Artur Pałyga, dramaturg, inicjator Teatru Tekstu im. Teodora Sixta. Czytany będzie „Feblik” Małgorzaty Maciejewskiej.
***

Konkurs o nagrodę dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza zorganizowany przez Teatr Miejski w Gliwicach przyciągnął uwagę środowiska teatralnego. Po pierwsze ze względu na to, że odbył się po raz pierwszy i od razu z rozmachem porównywalnym do największego, jak dotąd polskiego konkursu dramaturgicznego, który od lat odbywa się w Gdyni. Wyboru najlepszych tekstów dokonywały dwie komisje jurorskie w kolejnych etapach konkursu. Napięcie rosło. Były oczekiwania. I wreszcie ogłoszono, że pierwszą laureatką gliwickiej nagrody została Małgorzata Maciejewska, która przysłała tekst pt. „Feblik”.

„Małgorzata Maciejewska, czerpiąc z tajemniczych zasobów swojej wyobraźni, stworzyła w swoim dramacie absolutnie subiektywny, przedziwny, niepojęty, okrutny wszechświat. Dała nam klucz do tego wszechświata. W zachwycie otworzyliśmy drzwi – mówiła w laudacji Małgorzata Sikorska-Miszczuk, przewodnicząca Kapituły. – Dramat „Feblik” ukazuje świat codzienny, swojski, ubłocony. Dzieją się tam rzeczy normalne i niepojęte zarazem. Rządzą tam reguły, które znamy, a zarazem nigdy o nich nie słyszeliśmy. Postaci, które zamieszkują tę krainę dzielą nasz los, a zarazem nic takiego nam się nie przydarza. Są tacy jak my, ale zupełnie inni”.

Natomiast sama autorka pisze o sobie tak:
„Zajmowałam się w swoim życiu wieloma rzeczami, bo jestem ciekawa świata i ciężko mi ustać w miejscu. Tworzyłam ilustracje prasowe, współorganizowałam festiwal teatralny, wyremontowałam starą chatę i prowadzę popularną agroturystykę „Siedlisko Jabzówka”. Mam doświadczenie pracy w zespole teatralnym i filmowym. Umiem być kreatywna nawet pod presją czasu, choć wolę mieć wszystko zaplanowane i zorganizowane, w czym też jestem dobra. Lubię czytać, pisać, projektować, rysować odręcznie i na tablecie oraz jeździć autem”

Małgorzata Maciejewska, rocznik 1989, ukończyła dwa kierunki studiów na UJ: wiedzę o teatrze oraz performatykę i reżyserię (specjalność dramaturgiczna) na PWST. Pracowała jako asystentka reżysera, autorka adaptacji oraz scenarzystka.

Zapraszam serdecznie na wieczór w Willi Sixta z „Feblikiem”!
                                                                                                                                                           Artur Pałyga


***
W listopadzie wspólne czytanie objęło sztukę Łukasza Wójcickiego „Carpaccio w stylu wschodnim”, ukazującą dwie brutalne rzeczywistości: tortury więźniów politycznych w Białorusi i cierpienie zwierząt prowadzonych na rzeź. Doniesienia o okrucieństwach przeplatają się z błahymi informacjami zalewającymi Internet.
W październiku czytane były fragmenty sztuki Maliny Prześlugi pt. „Jeszcze tu jesteś”, tuż po tym, jak autorka otrzymała Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną – najważniejszą polską nagrodę przyznawaną autorom sztuk teatralnych. Autorka porusza problem społeczny, jakim są samobójstwa nastolatków, koncentrując się w dramacie na bólu matki, która mierzy się z wszechogarniającą pustką po utracie syna.

Artur Pałyga – dramaturg, autor kilkudziesięciu sztuk teatralnych wystawianych w Polsce i na świecie. W 2006 roku zadebiutował na scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej sztuką pt. „Testament Teodora Sixta”, inspirowaną sylwetką Teodora Sixta, zmarłego w 1897 roku bielskiego przedsiębiorcy i filantropa, który ofiarował swą okazałą willę miastu. Artur Pałyga ze swoją działalnością w dziedzinie dramatu często powraca do miejsca inspiracji, tj. Willi Sixta, która po gruntownej modernizacji stała się miejscem prezentacji sztuki współczesnej i realizacji w dziedzinie kultury.

Teatr Tekstu im. Teodora Sixta
Galeria Bielska BWA, Willa Sixta, ul. Adama Mickiewicza 24
piątek, 16 grudnia 2022, godz. 18.00 (wstęp wolny)
Prowadzenie: Artur Pałyga

Współorganizatorem spotkań Teatru Tekstu im. Teodora Sixta jest Galeria Bielska BWA.

Czytaj więcej o historii Teatru Tekstu im. Teodora Sixta, przeniesieniu spotkań do Willi Sixta >>