Teatr Tekstu im. Teodora Sixta. Michael Frayn – Czego nie widać

Aktualne

Po raz pierwszy czytana będzie farsa! Artur Pałyga zaprasza do Willi Sixta na spotkanie w ostatni piątek października.

Uczestnicy spotkania czytać będą farsę angielskiego dramaturga i powieściopisarza, uznawanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych autorów fars i komedii – to farsa Michaela Frayna pt. „Czego nie widać”. Sztuka miała swoją premierę w Londynie w 1982 roku. Do dziś znajduje się w repertuarach teatrów na całym świecie.
Na spotkanie i czytanie tekstu zaprasza Artur Pałyga, dramaturg, inicjator Teatru Tekstu, który przygotowuje tekst i moderuje czytanie.

Artur Pałyga:
W piętnastoletniej historii Teatru Tekstu nigdy, przenigdy nie czytaliśmy jeszcze farsy. Pora ten brak nadrobić. Sprawdźmy, jak jedna z najpopularniejszych fars wypada w czytaniu.
„Czego nie widać” jest w pewnym sensie farsą wyjątkową, ponieważ jest farsą na temat farsy. Przedstawia zespół teatralny grający farsę. Autor, Michael Frayn, opowiada, że na pomysł wpadł, oglądając farsę z miejsca, z którego widział jednocześnie, co dzieje się za kulisami.
To, co działo się za sceną, było zabawniejsze niż to, co na scenie – mówi. Miniaturę na ten temat napisał w roku 1977 i zatytułował ją „Exits” (Wyjścia). Później rozbudował ją, tworząc pełnowymiarową sztukę pt. „Noises Off” przełożoną na polski jako „Czego nie widać”. (…)
„Jednak Noises Off to znacznie więcej niż tylko zabawna farsa o farsie. Zadaje także głębokie pytania filozoficzne dotyczące narzucania porządku nieporządkowi, naszych pozornie daremnych prób regulowania życia i wewnętrznego, niezmiennego chaosu ludzkiej kondycji” – pisze w recenzji po 40 latach Lindsay Johns.
Michael Frayn, który we wrześniu tego roku skończył 90 lat, oprócz sztuk, powieści i reportaży napisał też dwie książki filozoficzne. (…)

Współorganizatorem spotkań Teatru Tekstu im. Teodora Sixta w Willi Sixta jest Galeria Bielska BWA.

Galeria Bielska BWA, Willa Sixta, ul. Adama Mickiewicza 24
Teatr Tekstu im. Teodora Sixta
piątek, 27 października 2023, godz. 18.00, wstęp wolny
Prowadzenie – Artur Pałyga

Czytaj więcej o historii Teatru Tekstu im. Teodora Sixta, przeniesieniu spotkań do Willi Sixta >>