Tomorrow Begins Today – III Międzynarodowe Spotkania Performans

Aktualne

Po raz trzeci w Galerii Bielskiej BWA zaprezentują się wybitne performerki i performerzy z Czech, Izraela i Polski oraz studenci i studentki uczące się sztuki performans.

Tomorrow Begins Today to zapoczątkowany przez Dariusza Fodczuka w 2021 roku projekt, który od samego początku realizowany jest we współpracy z Shaharem Marcusem, artystą izraelskim pracującym na co dzień na Wydziale Sztuki Ha’Kibbutzim College w Tel Awiwie.
W tegorocznej, trzeciej odsłonie projektu, uczestniczyć będą wybitni artyści i artystka sztuki performans z uniwersytetów artystycznych w Libercu (Czechy), Tel Awiwie (Izrael) oraz polskich uczelni artystycznych w Poznaniu i Szczecinie: Blanka Kirchner, Shahar Marcus oraz Janusz Bałdyga i Dariusz Fodczuk. Do udziału w prezentacjach festiwalowych zaproszone zostały osoby studenckie z pracowni prowadzonych przez wymienionych artystów i artystkę.

Dariusz Fodczuk, kurator projektu:
Tomorrow Begins Today, wykorzystując doświadczenia artystyczne i dydaktyczne zaangażowanych w projekt twórców, ma ambicje stać się platformą służącą  refleksji nad  kształtowaniem metod i sposobów nauczania sztuki performans. Do projektu zapraszani są wybitni twórcy performans, posiadający również znaczący dorobek dydaktyczny oraz wybrane (nominowane) przez nich osoby studenckie. Intencją twórców projektu jest zestawianie  wypowiedzi w języku sztuki performans, odnoszących się do  wyobrażeń dotyczących przyszłości oraz ich wpływu na teraźniejszość, postrzeganych z perspektywy odmiennych praktyk artystycznych w kontekście dramatycznych zmian i zagrożeń ekologicznych, geopolitycznych i kulturowych.

Wydarzenie jest przeznaczone dla osób dorosłych.
________________________________________________________________________________________________

Osoby artystyczne i studenckie
uczestniczące w III Międzynarodowych Spotkaniach Performans – Tomorrow Begins Today

JANUSZ BAŁDYGA Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Wydział Rzeźby. VII Pracownia Rzeźby i Działań Przestrzennych – Performance
Performer, autor obiektów, urodzony w 1954 w Lublinie. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w pracowni prof. Stefana Gierowskiego w 1979 roku. Członek i współzałożyciel grupy artystycznej Pracownia Dziekanka (1976–1981). Od 1979 członek Akademii Ruchu. Pedagog w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu gdzie prowadzi Pracownię Sztuki Performance na Wydziale Rzeźby. Brał udział w licznych wystawach, sympozjach i manifestacjach artystycznych w kraju i za granicą m.in. w Niemczech, Holandii, Szkocji, Austrii, Rosji, Tajwanie, Szwajcarii, Izraelu, Norwegii, Hiszpanii, Japonii, Indonezji, Ukrainie, Chinach, Kanadzie i USA. Wypracował swój oryginalny styl, konsekwentnie redukuje język i środki artykulacji. Elementem konstrukcyjnym działań performatywnych i narzędziem opisywania przestrzeni staje się ciało artysty. Ich podtekst społeczny, polityczny czy filozoficzny odwołuje się do konkretnej tradycji a zarazem nie zaciera uniwersalnego wymiaru indywidualnych komunikatów.

Studentki Wydziału Rzeźby na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu:
Zuzanna Bielak – Autorka akcji i działań performans skupionych na kontekście cielesności, ciała i zintegrowanych z nim materii.
Paulina Motyl – w swoich pracach porusza tematy związane z ciałem, ruchem i naturą jako przestrzenią ludzkiej aktywności oraz elementarnym kontekstem tworzenia nowych znaczeń i ich przekształceń.
Martyna Przybyło – w swojej praktyce posługuje się sztuką performans, tworzy instalacje o tematyce społecznej.

DARIUSZ FODCZUK – Akademia Sztuki w Szczecinie, Wydział Sztuki Mediów, Fotografii i Filmu, Eksperymentalnego, Katedra Nowych Mediów i Animacji – Pracownia Działań Audiowizualnych i Performatywnych
Urodzony w 1966 roku w Piszu. Artysta wizualny, performer. Studiował na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Działania Dariusza Fodczuka odwołują się do poczucia godności i wolności, przybierając często formę krytycznego sprzeciwu wobec kontroli w sztuce, kulturze i jej instytucjach. W realizowanych na przestrzeni lat pracach wideo i instalacjach zajmuje stanowisko wobec rasizmu i antysemityzmu. W swoich ostatnich działaniach podejmuje często temat pracy rozumianej jako podstawowy element procesu poznawczego. Jego prace pokazywane były na ponad 200 festiwalach i wystawach zbiorowych i ponad 40 pokazach i wystawach indywidualnych w Polsce, Europie, Ameryce Północnej i Azji.

Osoby studenckie Akademii Sztuki w Szczecinie:
Kacper Janowski – artysta sztuk wizualnych, performer, student Akademii Sztuki w Szczecinie. Postrzega sztukę jako formę zabawy, w której nieustannie odkrywa i eksperymentuje z różnorodnymi mediami.
Natalia Sara Skorupa – socjolożka, filmoznawczyni, performerka i kuratorka. Studentka AS na kierunku film eksperymentalny. W swoich praktykach artystycznych skupia się na wszelkiego rodzaju formach audiowizualnych w kontekście seksualności i cielesności.

BLANKA KIRCHNER – Uniwersytet Techniczny w Libercu (Czechy)
Absolwentka Wydziału Sztuki i Wzornictwa na Uniwersytecie Jana Evangelisty Purkyněgo (FUD UJEP) w Uściu nad Łabą na kierunku Fotografia i Media Cyfrowe. W latach 2010–2013 pracowała jako asystentka w Pracowni Performansu (obecnie Pracownia Przestrzeń – Obiekt – Akcja) na FUD UJEP, którą prowadzi Jiří Kovanda. Jej dokumentacyjne działania artystyczne opierają się głównie na systematycznie tworzonych codziennych zapisach, wpisach dziennikowych, tekstach autorskich, korespondencji oraz różnego rodzaju werbalnych i zdaniowych happeningach. Jej prace zostały opublikowane w książkach: „Nikt nigdy nie zrozumie, jak to jest być kimś innym” (2014), „Pięć kobiet. Jedno zdanie dziennie” (2018), oraz „Dwukropek” (2022). Od 2019 roku pracuje jako wykładowczyni na Wydziale Sztuki i Architektury Uniwersytetu Technicznego w Libercu (FUA TUL), prowadząc kurs w Pracowni Sztuki. Od 2021 roku pełni funkcję prodziekan ds. kontaktów zagranicznych i zewnętrznych na FUA TUL.

Osoby studenckie Uniwersytetu Technicznego w Libercu:
Filip Čapek – student Wydziału Sztuki i Architektury Uniwersytetu Technicznego w Libercu (FUA TUL). Zajmuje się sztukami wizualnymi, łącząc je z elementami architektury.
Jan Janecký – doktorant na Wydziale Sztuki i Architektury Uniwersytetu Technicznego w Libercu (FUA TUL) w pracowni Jana Stolína. W swojej pracy koncentruje się na dialogu między dźwiękiem a przestrzenią.
Jan Machálek – student wydziału Sztuki i Architektury Uniwersytetu Technicznego w Libercu (FUA TUL). Tworzy serię zapisów graficznych, które uzupełnia fotografiami wykorzystując inne media.

SHAHAR MARCUS – Wydział Sztuki na Seminar Kibuttzim College of Education w Tel Avivie (Izrael)
Performer i artysta zajmujący się sztuką wideo. Jego wczesne prace skupiały się na eksploracji własnego ciała i jego ograniczeń, w których wykorzystywał różnorodne, łatwo psujące się materiały. Głównym tematem w twórczości Marcusa jest jedzenie, które wykorzystuje jako kostium lub element scenografii. Ciało traktuje jako pole do eksperymentów. Marcus nawiązuje również do historii sztuki, nadając arbitralnym przedmiotom i materiałom cechy nieśmiertelności i trwałości. Jego najnowsze prace poruszają lokalne kwestie polityczne w sposób krytyczny i humorystyczny. W ten sposób Marcus odnosi się do własnego dziedzictwa, otoczenia i tworzenia lokalnych narracji historycznych. Jego twórczość jest inspirowana językiem wizualnym kinematografii, a także odniesieniami do historii sztuki. Shahar Marcus działa na scenie artystycznej od ponad dekady i wystawiał swoje prace w licznych instytucjach artystycznych zarówno w Izraelu, jak i na całym świecie, w tym w Tate Modern, Muzeum Izraela, Muzeum Sztuki w Tel Awiwie, Muzeum Sztuki w Petach Tikwie, Kunsthalle Charlottenburg w Kopenhadze, na Biennale w Moskwie i Poznaniu, w Moskiewskim Muzeum Sztuki Współczesnej oraz w innych miejscach w Polsce, Włoszech, Niemczech, Gruzji, Japonii, USA i Turcji. Wiele jego prac znajduje się w ważnych kolekcjach, takich jak Muzeum Izraela, Muzeum Sztuki w Tel Awiwie, Muzeum Sztuki w Petach Tikwie, a także w instytucjach artystycznych w Polsce i we Włoszech.

Osoby studenckie Seminar Kibuttzim College of Education w Tel Avivie:
Inbal Mezei – studentka Wydziału Sztuki na Seminar Kibuttzim College of Education w Tel Avivie. Jej praktyka artystyczna dotyczy obserwacji codziennego życia, relacji rodzinnych, społecznych, konwencji kulturowych, narracji i reguł.
Ariel Vilner – student Wydziału Sztuki na Seminar Kibuttzim College of Education w Tel Avivie. Jego sztuka porusza zagadnienia tożsamości, systemów i reguł, modeli władzy i autorytetu. 
Avishay Suissa – student Wydziału Sztuki na Seminar Kibuttzim College of Education w Tel Avivie.
Jego główne zainteresowania oscylują wokół problematyki zmian społecznych i pokoleniowych. W większości prac podejmuje temat „nowoczesnej męskości”, niesprawiedliwości społecznej a w szczególności segregacji rasowej.

Harmonogram / Schedule 

PIĄTEK, 29 LISTOPADA 2024, GODZ. 17.00
FRIDAY, 29TH NOVEMBER 2024, 5 PM
17.00 | 5 pm
Dariusz Fodczuk – otwarcie i wprowadzenie 
17.30–20.00 | 5.30–8 pm
sala górna:
Avishay Suissa (IL)
Zuzanna Bielak (PL)
sala dolna:
Paulina Motyl (PL)
Ariel Vilner (IL)
Natalia Sara Skorupa (PL)
Blanka Kirchner (CZ)

SOBOTA, 30 LISTOPADA 2024, GODZ. 17.00
SATURDAY, 30TH NOVEMBER 2024, 5 PM 
17:00 | 5 pm
Dariusz Fodczuk - wprowadzenie
17.30–20.00 | 5.30–8 pm
Filip Čapek (CZ)
Martyna Przybyło (PL)
Kacper Janowski (PL
Inbal Mezei (IL)
Shahar Marcus (IL)
Janusz Bałdyga (PL)
Jan Janecký (CZ)

Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11
Tomorrow Begins Today – III Międzynarodowe Spotkania Performans
piątek, sobota, 29 i 30 listopada 2024, godz. 17.00–20.00, wstęp wolny
Kurator: Dariusz Fodczuk
Wydarzenie jest przeznaczone dla osób dorosłych.

Czytaj więcej o poprzedniej edycji >>