Urzeczenie – zwycięski tytuł muralu 70-lecia Bielska-Białej

Aktualne

Bielszczanie popisali się inwencją, wyobraźnią i wiedzą, zgłaszając w konkursie na tytuł muralu Wojciecha Kołacza „Oteckiego” ponad 100 propozycji.

Zrealizowany w pastelowych kolorach mural, pełen symboliki związanej z miastem i jego herbami, przywołuje rzekę oraz połączone miasta Bielsko i Białą. Mural powstał z okazji 70-lecia Bielska-Białej w sercu dwumiasta – zdobi ścianę szczytową kamienicy przy placu Ratuszowym 7. Artysta Wojciech Kołacz ps. „Otecki” personifikuje w swoim dziele rzekę Białą, zamykając w jej objęciach oba miasta. Nawiązuje tym samym do idei integracji i budowania więzi, zarówno poprzez rzekę, która łączy, jak też poprzez pokonywanie barier międzyludzkich.
Malowidło podoba się bielszczanom, o czym świadczy m.in. ilość uczestników konkursu i wielość propozycji tytułu. Tytuł „Urzeczenie”, zaproponowany w konkursie przez panią Natalię Pastewską-Sorokowską, okazał się najciekawszą propozycją ze 110 nadesłanych. Wyboru dokonali przedstawiciele Galerii Bielskiej BWA, która konkurs na tytuł ogłosiła, oraz sam artysta. Uznano zgodnie, iż słowo „Urzeczenie” zawiera w sobie piękne, podwójne znaczenie. Tytuł odnosi się zarówno do roli i oddziaływania rzeki na wszystko, co wokół, jak i do emocji, wywoływanych przez zachwyt, zauroczenie samą rzeką oraz historią i współczesnością miasta i jego mieszkańców.

Justyna Weronika Łabądź, kuratorka projektu:
Propozycje można było zgłaszać do 12 września 2021 roku poprzez media społecznościowe Galerii Bielskiej BWA oraz wysyłając mail: info@galeriabielska.pl
W wyniku obrad przedstawiciele galerii oraz sam artysta wybrali propozycję tytułu „Urzeczenie”, którego autorką jest Natalia Pastewska-Sorokowska.
Tytuł ten w sposób symboliczny i wieloznaczny nawiązuje zarówno do rzeki Białej, która stanowiła niegdyś granicę dwóch miast, ale też do wzajemnej sympatii między zobrazowanymi personifikacjami Bielska i Białej, które rzeka na muralu Oteckiego bardziej łączy niż rozdziela.

Autorka zwycięskiego tytułu mówi o sobie m.in. „Jestem bielszczanką z wyboru – mieszkam tu, pracuję, łączą mnie z miastem względy rodzinne, ogromna miłość do jego wyjątkowej architektury, historii oraz… jazzu :-) Z radością i zaangażowaniem uczestniczę w życiu kulturalnym miasta”.

Pani Natalia Pastewska-Sorokowska otrzyma w nagrodę koszulkę z reprodukcją dzieła sztuki z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA oraz wydawnictwa galerii.

Mural został zrealizowany w projekcie „oBBraz miasta #7” organizowanym przez Galerię Bielską BWA i Fundację Galerii Bielskiej.
Kuratorka projektu: Justyna Weronika Łabądź

Sponsorem muralu jest Castorama Bielsko-Biała. Partnerem w wykonaniu muralu – firma Movincar Polska Sp. z o.o.

Czytaj więcej o muralu Wojciecha Kołacza „Oteckiego”: idea, opis, interpretacja dzieła >>

Czytaj o ogłoszeniu konkursu >>

70-lecie połączenia Bielska i Białej

logotyp obchodów 70 lecia połączenia Bielska i Białej

Mecenas Kultury

sponsor muralu