W piątek wernisaże trzech wystaw

Aktualne

Zobaczymy pokłosie 16. Ogólnopolskiego Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych, prace artystów uczących młodzież, a także malarstwo laureatki 15. biennale.

Co inspiruje młodych plastyków? Jak postrzegają rzeczywistość? Jakie mają umiejętności warsztatowe?
W Galerii Bielskiej BWA zobaczymy najciekawsze uczniowskie prace na pokonkursowej wystawie 16. Ogólnopolskiego Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych (sala górna).
Do 16. edycji konkursu zgłoszono 578 prac wykonanych przez uczniów i uczennice klas przedmaturalnych i maturalnych z 39 średnich szkół plastycznych; wśród nich znalazły się 234 rysunki i 344 prace malarskie. Na wystawie zobaczymy nagrodzone, wyróżnione oraz inne ciekawe prace wybrane przez komisję konkursową.

Po raz pierwszy popularnemu biennale – konkursowi o wieloletniej tradycji, którego organizatorem jest Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej i Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie – towarzyszyć będą dwie inne ekspozycje. W dolnej sali Galerii Bielskiej BWA zobaczymy Ogólnopolską Wystawę Prac Nauczycieli Przedmiotów Artystycznych Średnich Szkół Plastycznych pt. „Artefakty”. Ekspozycja będzie się składała z małych form, reprezentujących różnorodne dyscypliny sztuki, wykonanych przez ponad 100 nauczycielek i nauczycieli ze szkół plastycznych w całej Polsce.
W Klubokawiarni Aquarium z kolei zobaczymy malarstwo Mai Sawickiej – laureatki Grand Prix 15. edycji bielskiego biennale.

Kuratorką wystaw jest Agata Ruman, artystka, wicedyrektorka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej, organizatora biennale.

Uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej 16. Ogólnopolskiego Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych oraz wernisaże wystaw towarzyszących
odbędą  się w piątek, 1 marca 2024 roku.
Początek o godz. 11.00.
Podczas wernisażu wystąpią uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej.
Wystawy potrwają do 7 kwietnia.
UWAGA! Dla dzieci i młodzieży szkolnej wstęp na wystawy wolny.
Klubokawiarnia Aquarium dostępna dla wszystkich gości galerii.Czytaj więcej o konkursie i wystawach:
– 16. Ogólnopolskie Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych >>
– „Artefakty” – Ogólnopolska Wystawa Prac Nauczycieli Przedmiotów Artystycznych Średnich Szkół Plastycznych >>
– Maja Sawicka „Malarstwo” >>

Grafika w slajderze zapowiedzi na podstawie oryginalnego projektu plakatu 16. Ogólnopolskiego Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych autorstwa Izabeli Dyduch, uczennicy IV klasy PLSP im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej i uczącego w PLSP artysty Bartłomieja Zygmunta-Siegmunda.
Autorem logo 16. biennale jest Mateusz Bielecki, uczeń IV klasy bielskiego PLSP.