Wernisaż fotografii Andrzeja Ziółkowskiego

Aktualne

Praktyki duchowe wyznawców siedmiu wielkich religii i codzienne życie mieszkańców Azji Południowo-Wschodniej na komplementarnych wystawach w Galerii Bielskiej BWA.

Zapraszamy na otwarcie dwóch wystaw fotografii Andrzeja Ziółkowskiego „The Inward Moment. Człowiek wobec sacrum” prezentowanej w sali dolnej i „Street Photography” w Klubokawiarni Aquarium.

Pierwsza z nich to opowieść o duchowości i uniwersalnym poszukiwaniu sacrum w praktykach wyznawców siedmiu wielkich religii, druga z kolei – pokazuje sceny z codziennego życia uchwycone na ulicach Azji Południowo-Wschodniej.

Czytaj więcej o wystawie „The Inward Moment. Człowiek wobec sacrum” >>

Czytaj więcej o wystawie „Street Photography” >>


Andrzej Ziółkowski – z pochodzenia gdynianin. W latach 70. studiował elektronikę w Gdańsku. Po wielu latach pracy w przemyśle elektronicznym, z tego 20 lat w międzynarodowym koncernie elektronicznym w Singapurze, od roku 2005 oddaje się swej pasji fotografowania. Przemierzał kraje Azji Południowo-Wschodniej, Indie, Nepal i Tybet, starając się uchwycić w fotografii uniwersalny wymiar ludzkiej duchowości, bez względu na religijną przynależność.

O swojej pasji fotograficznej sam mówi tak:
Jak sięgnę pamięcią, lubiłem fotografować, ale dopiero spotkanie ze zdjęciami Steva McCurry obudziło we mnie pasję fotograficzną. Jego prace inspirowały mnie i otwierały na nowe obszary fotografii. W 2008 roku miał wystawę w Singapurze zatytułowaną „The Unguarded Moment”. Towarzyszyły jej warsztaty, w których wziąłem udział. Opowiadał o swoich pracach od strony fotograficznej, dzieląc się doświadczeniem, w jakich sytuacjach powstawały poszczególne zdjęcia. To były fascynujące opowieści. Ale też proste cenne rady, jak ta, żeby wyjść poza próg domu i po prostu fotografować nie zaprzątając sobie głowy ustawieniami aparatu, tylko robić na automacie, koncentrując się na kadrze i kompozycji. Nie skończyłem żadnej szkoły fotograficznej, ale uważnie oglądałem tysiące zdjęć uznanych fotografów, słuchałem, co mówią i czytałem ich wypowiedzi.
Jeździłem po Azji i robiłem mnóstwo zdjęć. Aż wreszcie odważyłem się pokazać je fotografowi i fotoreporterowi Tomkowi Sikorze. To wymagało dużej odwagi z mojej strony, bo chociaż przyjaźnimy się od wielu lat, to miałem świadomość, że poddaję się ocenie wybitnego artysty. Stał się on moim mentorem, którego uwag słuchałem w skupieniu. Doskonaliłem swój warsztat metodą „training on the job” – czyli nauką w praktyce. Brałem cenne wskazówki Tomka i w kolejnej wyprawie fotograficznej byłem o nie bogatszy.


Wernisaż i oprowadzanie po wystawie: piątek, 8 kwietnia o godz. 18.00

Spotkanie autorskie w Klubokawiarni Aquarium: 8 kwietnia o godz. 19.00
Prowadzenie: Tomek Sikora


Tomek Sikora – fotograf, autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz 84 wydawnictw autorskich. Wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii. Dwukrotnie wybrany fotografem reklamowym roku w Australii gdzie mieszkał przez wiele lat.
Autor międzynarodowych kampanii reklamowej dla Hoteli Sheraton, Intercontynental, Singapore Airlines, Reebok. W 2002 roku powołał do życia, wraz z Andrzejem Świetlikiem, Galerię Bezdomną promującą w wielu krajach fotografię niezależną.

Więcej na stronie Tomka Sikory  >>