Znaki na ziemi. Finisaż wystawy Krzysztofa Maniaka

Aktualne

W piątek, 28 sierpnia, artysta pozostawi na skwerze Esperanto rzeźbę-ślad na ziemi. W trakcie spotkania m.in. performatywne czytanie tekstu o relacjach sztuki i ochrony środowiska naturalnego oraz film o land arcie.

Prezentowaną w Galerii Bielskiej BWA od 26 czerwca br. wystawę „Wybrane filmy, fotografie i obiekty Krzysztofa Maniaka z lat 2017–2020” można oglądać do niedzieli, 30 sierpnia 2020 roku. Warto jednak przyjść do galerii na finisaż wystawy zaplanowany na piątek, 28 sierpnia – początek działań o godz. 19.00.
Z okazji zakończenia wystawy, Krzysztof Maniak nawiąże do tradycji sztuki ziemi (land artu) z lat 60. XX wieku. Pozostawi na sąsiadującym z Galerią Bielską BWA skwerze Esperanto rzeźbę-ślad na ziemi, który będzie podlegać naturalnym procesom: zarastania, butwienia i osadzania się.

W ogrodzie Willi Sixta odbędzie się czytanie performatywne tekstu pt. „Odzyskać propagandę dla Ziemi. Zadania sztuki w XXI wieku” autorstwa kuratora wystawy Sebastiana Cichockiego. Odczyt będzie wzbogacony odsłuchem nagrania Jany Winderen, artystki zajmującej się topografią dźwiękową.
Na koniec zaplanowano projekcję filmu Gerry’ego Schuma „Land art”.

Sebastian Cichocki, kurator wystawy:
Jeszcze nigdy sztuka nie była tak blisko życia. Jak i śmierci. Kryzys klimatyczny, doświadczany na co dzień poprzez bolesną utratę bioróżnorodności, pór roku, jak i w ogóle deficyt nadziei na przyszłość, wymaga uruchomienia potężnych pokładów wyobraźni. Musimy zmierzyć się z nieodwracalnością, kryzysami natury gospodarczej i politycznej. Czego możemy więc nauczyć się od artystów?
Z okazji zakończenia wystawy „Wybrane filmy, fotografie i obiekty Krzysztofa Maniaka z lat 2017–2020”, Krzysztof Maniak nawiąże do tradycji sztuki ziemi (land artu) z lat 60. XX wieku. Pozostawi na sąsiadującym z Galerią Bielską BWA skwerze Esperanto rzeźbę-ślad na ziemi, który będzie podlegać naturalnym procesom: zarastania, butwienia i osadzania się.
Artystki i artyści z pewnością nie ochronią nas przed katastrofą klimatyczną, ale pomagają nam uzbroić się w narzędzia służące pracy wyobraźni i budowaniu międzygatunkowej solidarności. Zwłaszcza w dziełach sztuki powstałych od przełomu lat 60. i 70. XX wieku odbijają się kolejne etapy budzenia się masowej świadomości ekologicznej, zmian prawnych, jak i prób formułowania propozycji na przyszłość.

Finisaż wystawy:
Galeria Bielska BWA, skwer Esperanto (naprzeciw galerii, pomiędzy ul. 3 Maja i Wałową)
piątek, 28 sierpnia 2020, godz. 19.00. Wstęp wolny.

Czytaj więcej o wystawie w Galerii Bielskiej BWA „Wybrane filmy, fotografie i obiekty Krzysztofa Maniaka z lat 2017–2020”, oglądaj filmy i fotorelacje z otwarcia wystawy i oprowadzania kuratorskiego oraz zdjęcia z ekspozycji >>

Czytaj o wyróżnieniu w prestiżowym konkursie PGD Awards dla książki artystycznej o twórczości Krzysztofa Maniaka  >>