Artyści i projektanci w poszukiwaniu wspólnoty tradycji i tożsamości. Historie indywidualne i uniwersalne na wystawie sztuki, dizajnu, rękodzieła i rzemiosła.

Wystawa jest częścią polsko-czeskiego projektu pn. „Korzenie - wspólnota źródeł, poszukiwań i inspiracji. Sztuka i dizajn po obu stronach granicy”.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa Rzeczypospolitej Polskiej

logotypy Mikrofunduszy Euroregionu Beskidy

______________________________________________________________________________________________________________________

Wystawa zbiorowa sztuki, dizajnu, rękodzieła i rzemiosła, której motywem przewodnim są korzenie – rozumiane głównie jako wywodzenie się z czegoś, pochodzenie – ale także korzenie, widziane jako wspólnota źródeł, poszukiwań i inspiracji. Dla kuratorki projektu Lucyny Wylon interesujące jest śledzenie różnych tropów i twórczych poszukiwań, a także rezultaty sięgania do źródeł, często zaskakujące, nieoczywiste.

Uczestnicy wystawy – artyści, projektanci oraz firmy, w swojej pracy odwołują się do szeroko rozumianych korzeni. Wybierając różne dziedziny ekspresji twórczej, używając odmiennych technik i materiałów, szukają korzeni wspólnych ludziom, plemionom czy narodom, odwołują się do tradycji regionalnych, przekazów rodzinnych, przeszłości miejsc, w których wyrośli, przeżyć osobistych, ale i dzielonych z innymi – historii unikalnych i uniwersalnych zarazem.

Na wystawie prezentowane są prace, które odnoszą się w szczególności do tych wątków, które splatały się i nadal współistnieją w Bielsku-Białej i na obszarach sąsiadujących: na styku kultury śląskiej, górali beskidzkich, a również kultury czeskiej, niemieckiej i żydowskiej. Ukazywane są różne rodzaje obiektów: meble, lampy, ceramika – zarówno artystyczna jak i użytkowa, szkło, tkanina, rzeźba, malarstwo, grafika, kaligrafia polska i hebrajska i inne.

O výstavě v češtině >>

Lucyna Wylon, kuratorka wystawy:
Myślenie o wystawie zaczęło się u mnie od analogii botanicznych – wszyscy mamy jakieś korzenie: płytsze, głębsze, grube i mocne lub cienkie, delikatne, ale rozległe i splecione z innymi… To ciekawe i nie zawsze przewidywalne co z nich – lub na nich – wyrasta.
Czasem na pędzie głównym rośliny szczepi się inne kultury, czasem przy przesadzaniu mocno się korzenie przycina (bywa, że ze szkodą dla organizmu), czasem te korzenie splatają się z innymi i trudno już odróżnić, co z czego wyrasta.
Korzenie. Nie ma znaczenia, czy o nich pamiętamy codziennie, czy przypominamy sobie o nich okazyjnie – one w nas tkwią i warto pamiętać, że to na nich się buduje, opiera całą konstrukcję. I chociaż ich nie widzimy, to nadal dostarczają nam pokarmu (inspiracji), łączą nas w sieci połączeń jednogatunkowych lub międzygatunkowych, stanowią fundament i źródło siły.
Zaproszeni do wystawy artyści, projektanci i rzemieślnicy czerpią ze swoich korzeni każdy na swój odmienny sposób. Wybierając różne dziedziny ekspresji twórczej, używając różnych technik czy materiałów, szukają także korzeni wspólnych ludziom, plemionom czy narodom, odwołują się do tradycji, historii rodzinnych, historii miejsc, w których wyrośli, historii osobistych, ale i dzielonych z innymi, historii unikalnych i uniwersalnych zarazem. 
Jestem ciekawa, jakie historie odnajdą na wystawie widzowie i czy odkryją w oglądanych obiektach wspólnotę korzeni. 

W wystawie uczestniczą: Agnieszka Bar, Aleksandra Chmiel, Monika Dąbrowska-Picewicz, Jacenty Dędek, Jolanta Herma-Pasińska, Maciej Gąsienica-Giewont, Artur Gburek, Mariusz Gruszka, Remigiusz Gryt, Roman Hryciów, Dagmara Karolak, Antoni Konarzewski, Bogdan Kosak, Jakub Markiel, Małgorzata Mirga-Tas, Izabela Ewa Ołdak, Elżbieta Trzewiczek-Pietkiewicz i Sebastian Pietkiewicz, Paulina Poczęta, Krystyna Pytel, Adam Sobota, Jonáš Stoklasa, Petra Sošťáková i Libor Sošťák (P3L1) oraz firmy: Gie El (Maria i Jacek Rypuła),Studio Krygi (Janusz Gibiec, Adam Krzywoń, Marian Lacek), Mazzivo, MiPolin (Helena Czernek, Aleksander Prugar), Paged Meble, Woodica.

Wystawie towarzyszą ciekawe wydarzenia, m.in. warsztaty artystyczne i projektowe prowadzone przez uczestników wystawy, spotkania autorskie i prelekcje, koncert na powitanie lata, oprowadzania kuratorskie. Wiele działań obejmie widzów po obu stronach granicy.

Lucyna Wylon – artystka, projektantka, kuratorka wystaw, animatorka kultury.
Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, dyplom w Pracowni Projektowania Ubioru doc. Jana Finksteina oraz w Pracowni Malarstwa prof. Wiesława Garbolińskiego (1988). W latach 2003–2009 prowadziła w Bielsku-Białej Galerię Sztuki „Fraktal”, gdzie zrealizowała ponad 45 wystaw sztuki i dizajnu. Zajmuje się projektowaniem graficznym oraz twórczością w dziedzinie tkaniny artystycznej. Z Galerią Bielską BWA związana od 2010 roku. Mieszka w Bielsku-Białej.

Wystawa trwa od 28 czerwca do 25 sierpnia 2019.

Wydarzenia wieczoru – piątek, 28 czerwca 2019:
–  oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystów , godz. 17.00

–  wernisaż, godz. 18.30

– Koncert Powitanie lata – 19.30 - 22.00
 Szczegółowy program wieczoru >>

 

Wydarzenia towarzyszące wystawie KORZENIE:

Warsztaty artystyczno-projektowe w scenerii wystawy – program, prowadzący, tematyka >>

Otwarte oprowadzanie kuratorskie po wystawie
wtorek, 13 sierpnia, godz. 18.00 >>

Finisaż wystawy, prezentacja katalogu wystawy
piątek, 23 sierpnia, godz. 17.00 >>

Katalog wystawy do oglądania online >>

_________________________________________________

W mediach o wystawie KORZENIE:

TVP Kultura, Informacje Kulturalne, realizacja: Małgorzata Nieciecka-Mac, 28.06.2019, 20.00 (czas emisji o wystawie „Korzenie”: od 4’23” do o 6’03”) >>

Gazeta Wyborcza Katowice, katowice.wyborcza.pl >>

Beskidzka24.pl >>

Magazyn SZUM, edycja internetowa, Najciekawsze wystawy lata 2019 >>

____________________________________

Powitanie lata w Galerii Bielskiej BWA, relacja filmowa Marcina Szendoła >> 

KORZENIE, wernisaż wystawy, oprowadzanie kuratorskie, relacja filmowa Marcina Szendoła >>

 

Partner projektu

Relacja filmowa z wernisażu i oprowadzania kuratorskiego

Relacja filmowa z wydarzeń wieczoru otwarcia