CZUŁOŚĆ DRZEW – mural Małgorzaty Rozenau

Aktualne

Idea muralu o potrzebie bliskości drzew w naszym otoczeniu zyskała nowy wymiar wobec groźby wycinki drzew w centrum Bielska-Białej.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa Rzeczypospolitej Polskiej / Projekt spolufinancovaný Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci programu INTERREG V-A Česká republika-Polsko 2014-2020 a ze státního rozpočtu Polské republiky / Project co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund under the INTERREG V-A Program Czech Republic-Poland 2014-2020 and from the state budget of Poland

_____________________________________________________________________________________________________________________

Mural zrealizowała Małgorzata Rozenau, malarka i projektantka związana z katowicką Akademią Sztuk Pięknych. Dzieło zatytułowane przez artystkę „Czułość drzew” powstało na fasadzie Galerii Bielskiej BWA, na narożnej ścianie o powierzchni 55 m kw, od strony ulic 3 Maja i Henryka Sienkiewicza. Znajduje się w miejscu, gdzie dotąd widoczna była czarno-biała realizacja włoskiego artysty Awera pt. „Niemożliwe połączenie”.

Małgorzata Rozenau:
Mural jest ilustracyjną opowieścią o kontakcie z drzewami, potrzebie ich bliskości w naszym otoczeniu i doświadczeniu. O potrzebie rozumienia i współgrania z naturą, której jesteśmy częścią. Mural jest też nawiązaniem do bezpośredniego sąsiedztwa drzew, po przeciwnej stronie ulicy, których korony odbijają się w szybach galerii. Ich odbicia łączą się z kształtami drzew na muralu w całość.

Elementem muralowej narracji, która z czasem się ujawni, są także ludzie, zrośnięci z drzewami, wsłuchani, medytujący w ich otoczeniu czy obejmujący je w geście drzewoterapii. Symbolika drzewa ma tu jeszcze dodatkowe znaczenie w kontekście miejsca, mocnego ukorzenienia, ugruntowania i silnych związków natury z kulturą.
                                                                                                                                                       

                                                                                                                                                      

 Małgorzata RozenauMałgorzata Rozenau – urodzona w Sosnowcu. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydziału Grafiki w Katowicach. Malarka i projektantka, wykładowca w ASP w Katowicach, doktor sztuki („Oferta sezonowa” na temat antykonsumpcji, reklamy i sztuki). Prowadzi pracownię Kompozycji I i II roku w katedrze Malarstwa katowickiej ASP. Uczestniczka wielu wystaw i projektów zbiorowych. Wśród wystaw  indywidualnych, są m.in. „The End is a new beginning” w Hawanie na Kubie (2012), „Wystawa zbiorowa” w Galerii Bielskiej BWA (2013), czy „Ćwiczenia oddechowe” w katowickim Rondzie Sztuki (2018). Kuratorka wystawy „Arte Siempre. Grafika kubańska” w Galerii Bielskiej BWA (2013). Współpracuje z fundacjami ekologicznymi, realizując projekty i mobilne wystawy, związane z edukacją ekologiczną i działaniami streetartowymi. Autorka murali: Ireny Sendlerowej (wspólnie z Dariuszem Paczkowskim, Bielsko-Biała), w Galerii Tybetańskiej na Woli (Warszawa), muralu roślinnego w Minus1.artspace w Katowicach, serii murali „Oblicza Wolności” dla Chorzowskiego Centrum Kultury i wielkoformatowego muralu „Sosnowy początek” w Sosnowcu.

Na zdjęciu: Małgorzata Rozenau w trakcie realizacji muralu, fot. Krzysztof Morcinek

Do realizacji muralu autorka wykorzystała farby firmy Kabe.

Mural powstał w projekcie Festiwal sztuki czeskiej w Bielsku-Białej, realizacja 15.11-31.12. 2018 2018 >>

Czytaj o bielskich muralach >>

______________________________________________________________________________________

ARTYŚCI I LUDZIE KULTURY PRZECIW WYCINCE DRZEW

Galeria Bielska BWA kontynuuje zbieranie podpisów pod Listem otwartym artystów i ludzi kultury wystosowanym przez artystkę Małgorzatę Rozenau do Prezydenta Miasta Bielska-Białej z prośbą o podjęcie działań w sprawie powstrzymania planowanej przez PKP wycinki drzew wzdłuż tunelu w centrum Bielska-Białej. 
Wydrukowany list jest dostępny w recepcji Galerii Bielskiej BWA, można podpisać go osobiście.

List otwarty artystów i ludzi kultury wystosowany przez Małgorzatę Rozenau, autorkę muralu na fasadzie Galerii Bielskiej BWA pt. „Czułość drzew” .

_____________________________________________________________________________________