Dwa wernisaże – o Ukrainie dziś i w przyszłości

Aktualne

Artyści kolektywnie projektują lepszą przyszłość Ukrainy; młodzież z doświadczeniem migracji poszukuje nowego domu.

Dwie wystawy otwiera Galeria Bielska w Willi Sixta w piątek, 24 listopada 2023 roku; obie związane są z wojną w Ukrainie: z traumą dzieci i osób dorosłych przeżytą podczas alarmów i rosyjskich ostrzałów miast i wsi, z dramatycznymi przeżyciami mieszkańców w obliczu zniszczeń i śmierci, a także z doświadczeniami uchodźstwa i migracji, z poszukiwaniem swojego miejsca w życiu w kraju, który udzielił schronienia.

Pierwsza wystawa nosi tytuł „Dear Future vol. 2” – to druga odsłona polsko-ukraińskiego projektu, stworzonego przez Yulię Krivich i Anitę Nemet, ukraińskie artystki wizualne i kuratorki, które zaprosiły polskich i ukraińskich artystów oraz artystki do tworzenia wizji lepszej przyszłości. Wystawa „Dear Future” prezentowana w styczniu 2023 roku w przestrzeni publicznej Warszawy, w listopadzie br. przenosi się do Galerii Bielskiej BWA w Bielska-Białej – do sal wystawowych w zabytkowej Willi Sixta.

Yulia Krivich:
Półtora roku po inwazji, po pierwszym szoku, nastąpiła faza okrutnej „normalizacji” sytuacji wojennej. Pojawiły się pierwsze praktyki odbudowy i refleksje o przyszłości kraju, regionu i Europy.
Na wystawie w Galerii Bielskiej BWA piszemy „list do przyszłości”, prezentując wypowiedzi kolektywów twórczych, osób artystycznych, architektów oraz wolontariuszek z Ukrainy i Polski. Ich postawa i praktyki ukazują różne strategie długofalowej odbudowy i pomocy. Podejmują zagadnienia migracji, ekologii, praktyk dekolonialnych oraz kolektywnej opieki. Zastanawiamy się, jakie narzędzia są dostępne w „arsenale” artystycznym do tworzenia nowej przyszłości. 

Na wernisaż wystawy „Dear Future vol. 2”, galeria zaprasza w piątek, 24 listopada 2023 roku o godz. 18.00. Tuż po otwarciu, o godz. 19.00 odbędzie się performans Alicji Czyczel pt. „Nasiąkać światem”.
Widzów zainteresowanych ekspozycją zapraszamy do Willi Sixta w następnym dniu – w sobotę, 25 listopada br. – na oprowadzanie kuratorskie Yulii Krivich w języku polskim (godz. 15.00); natomiast osoby z doświadczeniem migracji zapraszamy do udziału w Eurowarsztacie Marty Romankiv (godz. 12.00–15.00). Wstęp wolny.
Wystawa „Dear Future vol. 2” prezentowana będzie do 25 lutego 2024 roku. Wstęp wolny.

Czytaj więcej o wystawie Dear Future vol. 2” i wydarzeniach towarzyszących >>

Willa Sixta – to miejsce, w którym Galeria Bielska BWA organizuje wystawy, warsztaty, projekcje filmowe i wiele innych wydarzeń; wiele z nich związanych jest z Ukrainą, realizowanych m.in. w powołanej przed ponad rokiem świetlicy im. Kateryny Biłokur, tworzącej przyjazną przestrzeń, miejsce spotkań, lekcji językowych i warsztatów artystycznych dla osób uciekających przed wojną.

Drugi piątkowy wernisaż będzie miał miejsce właśnie w świetlicy im. Kateryny Biłokur, gdzie Galeria prezentuje wystawę zatytułowaną „Dom jest tam, gdzie jestem”. To wystawa fotografii, wykonanych przez młodzież z Ukrainy i Białorusi, podczas sierpniowych warsztatów w Willi Sixta. Warsztaty, adresowane do nastolatków z doświadczeniem migracji i uchodźstwa, zorganizowano w programie New Home Project, obejmującym kilka polskich miast. W Bielsku-Białej zajęcia, łączące fotografię i arteterapię prowadziły fotografki Julia Szabłowska z Białorusi i Julia Ogińska z Ukrainy; obie artystki odnajdują swoją własną drogę twórczą w Polsce, która obecnie jest ich nowym domem. Młodzi tworzyli własną opowieść fotograficzną z wykorzystaniem metody intuicyjnego fotografowania oraz zasad storytellingu.
Wystawa „Dom jest tam, gdzie jestem” trwać będzie do 24 lutego 2024 roku. Wstęp wolny.

Czytaj więcej o wystawie „Dom jest tam, gdzie jestem” >>

Czytaj więcej o świetlicy im. Kateryny Biłokur w Willi Sixta >>