Mikołaj Sobczak – Niebieskie zboże. Wernisaż wystawy
Aktualne
Monumentalna instalacja niczym cerkiewny ikonostas, premiera filmu „Upiór”, wykłady, oprowadzania, teatr tekstu – w najbliższy piątek wernisaż wystawy laureata Paszportu „Polityki”.
Galeria Bielska BWA zaprosiła Mikołaja Sobczaka – artystę znanego z nawiązań do przemilczanych fragmentów historii – do zorganizowania pierwszej instytucjonalnej indywidualnej prezentacji twórczości.
Kuratorka premierowej wystawy „Niebieskie zboże” / „Блакитне збіжжя” Ada Piekarska, wespół z Mikołajem Sobczakiem oraz zaproszonym do artystycznej współpracy ukraińskim performerem Tarasem Gembikiem, obudowali wystawę wieloma wydarzeniami, związanymi z ideą wystawy oraz tłumaczącymi trudną historię.
Wystawie głównej towarzyszyć będzie m.in. prezentacja w Klubokawiarni Aquarium realizacji artystycznych powstałych w powołanej do życia w Willi Sixta Świetlicy im. Kateryny Biłokur, do której galeria zaprasza osoby chroniące się przed wojną. Dla ukraińskiej społeczności od kilku lat związanej z miastem oraz dla Ukraińców, którzy w Bielsku-Białej znaleźli w ostatnich miesiącach schronienie przed wojną, galeria przygotowuje oprowadzania po wystawie w języku ukraińskim. Pierwsze takie oprowadzanie w języku ukraińskim poprowadzi w sobotę, 30 kwietnia br. o godz. 12.00 Taras Gembik.
Oprowadzania kuratorskie wzbogacone zostaną oprowadzaniem historycznym po wystawie.
Zapraszamy na wernisaż wystawy w piątek, 29 kwietnia 2022 roku o godz. 18.00. Wcześniej, o godz. 17.00, widzów po wystawie oprowadzi kuratorka Ada Piekarska, której towarzyszyć będą artyści.
Ada Piekarska, kuratorka wystawy:
Ekspozycję otwiera monumentalna instalacja przywodząca na myśl cerkiewny ikonostas, który – zgodnie z prawosławną tradycją – wprowadza odbiorców w mistykę wydarzeń, jednocześnie osłaniając dalszą, skrywaną przestrzeń. Scenografia wystawy pozwala na przekroczenie metaforycznej granicy, za którą prezentowany jest film „Upiór” – zrealizowany przez Mikołaja Sobczaka we współpracy z pochodzącym z Ukrainy performerem, Tarasem Gembikiem. Ta pełna fantastyki opowieść, mrocznym nastrojem nawiązująca do tradycji kina niemieckiego ekspresjonizmu, przeprowadza widzów przez meandry splecionych ze sobą historii – rewindykacji prawosławnych obiektów sakralnych, przymusowych konwersji na rzymski katolicyzm, buntu ukraińskich chłopek czy prób zdobycia polskich kolonii zamorskich. Postać Upiora pełni rolę medium, które pozwala nam wniknąć w utajoną rzeczywistość. W symbolicznej warstwie filmu artysta wskazuje na figurę pozbawianego domu i możliwości opowiedzenia swojej historii wygnańca – zamieszkiwana przez Upiora cerkiew ma zostać wyburzona.
Mikołaj Sobczak – „Niebieskie zboże” / „Блакитне збіжжя”
Galeria Bielska BWA, sala górna (29 kwietnia – 12 czerwca 2022)
Kuratorka – Ada Piekarska
Współpraca artystyczna – Taras Gembik
Konsultacje merytoryczne – Daniel Beauvois, Łukasz Kozak
Architektura wystawy – Billy Morgan
Identyfikacja wizualna – Karolina Pietrzyk i Mateusz Zieleniewski
Wystawa zrealizowana dzięki wsparciu Heleny Czerneckiej oraz REK Foundation.
Oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystów:
piątek, 29 kwietnia 2022 o godz. 17.00
Wernisaż wystawy wraz z premierą filmu „Upiór", reż, Mikołaj Sobczak, współpraca Taras Gembik: piątek, 29 kwietnia, godz. 18.00
Oprowadzanie w języku ukraińskim – oprowadza Taras Gembik:
sobota, 30 kwietnia 2022, godz. 12.00
Czytaj więcej o wystawie Mikołaja Sobczaka „Niebieskie zboże”, o artystach i współtwórcach wystawy i wydarzeń towarzyszących >>
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE:
Galeria Bielska BWA, Klubokawiarnia Aquarium
16 maja – 23 czerwca 2022
Kwiaty dla Kateryny – wystawa prac powstałych w Świetlicy im. Kateryny Biłokur
W Klubokawiarni Aquarium niewielka wystawa prac, które powstają podczas warsztatów prowadzonych w Świetlicy im. Kateryny Biłokur w Willi Sixta. Wystawa będzie się zmieniać, by przedstawiać kolejne dzieła naszych ukraińskich Przyjaciół.
Willa Sixta – Świetlica im. Kateryny Biłokur
Świetlica im. Kateryny Biłokur, urządzona w położonej nieopodal galerii Willi Sixta to miejsce, w którym osoby uciekające przed wojną w Ukrainie mogą wspólnie spędzać czas i rozwijać swoje umiejętności twórcze.
Czytaj więcej o Świetlicy im. Kateryny Biłokur >>
Otwarte oprowadzanie po wystawie
wtorek, 17 maja 2022, godz. 17.00 (wstęp w cenie biletu na wystawę)
Oprowadzają edukatorzy i pracownicy merytoryczni galerii.
Oprowadzania kuratorskie po wystawie
piątki – 6, 13, 27 maja 2022, godz. 18.00 (wstęp wolny)
Oprowadza kuratorka wystawy Ada Piekarska
Oprowadzanie historyczne po wystawie
Oprowadzanie historyczne to okazja do pogłębienia wiedzy na temat wydarzeń, do których odnosi się Mikołaj Sobczak, autor wystawy „Niebieskie zboże”. Szczegóły wkrótce.
Oprowadzanie w języku ukraińskim (wstęp wolny)
sobota, 14 maja 2022, godz. 12.00
sobota, 28 maja 2022, godz. 16.00
Oprowadza Viktoriia Mishyna
Viktoriia Mishyna, urodzona w Nikopolu w Ukrainie. Absolwentka Kolegium Teatru i Sztuki w Dnieprze w Ukrainie; absolwentka studiów w zakresie malarstwa i sztuki użytkowej (2015–2017). W Polsce mieszka od 2018 roku.
Teatr Tekstu im. Teodora Sixta – „Matka Gorkiego”
piątek, 20 maja 2022, godz. 18.00, Willa Sixta (wstęp wolny)
Wspólne czytanie sztuki „Matka Gorkiego” autorstwa ukraińskiej dramatopisarki Leny Laguszonkowej.
Prowadzenie: Artur Pałyga
Sztuka opowiada historię kilku pokoleń kobiet pochodzących spod Ługańska, niewielkiej miejscowości na granicy Ukrainy z Rosją, przypadającą na lata 70. XX wieku, obejmującą także okres pierestrojki i przemian ustroju komunistycznego ZSRR.
Lena Laguszonkowa urodziła się w miejscowości Stanica Ługańska (Ukraina). Absolwentka wydziału historii Ługańskiego Państwowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki. Jako dramatopisarka debiutowała w 2018 sztuką „BAZA”. Finalistka Aurory Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy (2021).
Artur Pałyga – dramaturg, autor kilkudziesięciu sztuk teatralnych wystawianych w Polsce i na świecie. W 2006 roku zadebiutował na scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej sztuką pt. „Testament Teodora Sixta”, inspirowaną sylwetką Teodora Sixta, zmarłego w 1897 roku bielskiego przedsiębiorcy i filantropa, który ofiarował swą okazałą willę miastu. Artur Pałyga ze swoją działalnością w dziedzinie dramatu często powraca do miejsca inspiracji, tj. Willi Sixta, która po gruntownej modernizacji stała się miejscem prezentacji sztuki współczesnej i realizacji w dziedzinie kultury.
Czytaj więcej o Teatrze Tekstu im. Teodora Sixta – „Matka Gorkiego” >>