Muzeum Pamięci w Willi Sixta
Aktualne
Studenci pielęgniarstwa będą uczestniczyć w warsztatach dla osób z demencją i Alzheimerem, organizowanych przez Galerię Bielską BWA w scenerii wystawy sztuki.
Willa Sixta, w której Galeria Bielska BWA – jako jej gospodarz – od listopada 2020 roku prezentuje wystawy sztuki współczesnej, zapraszając bilszczan do udziału w wielu wydarzeniach artystycznych, stała się także przestrzenią przyjazną dla osób z chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi m.in. jak zespoły otępienne w przebiegach chorób Alzheimera, Parkinsona czy stanów poudarowych. W 2023 roku galeria przystąpiła do ogólnopolskiego projektu Muzeum Pamięci – zainicjowanego przez Fundację Wyspy Pamięci – organizując po raz pierwszy spotkanie i warsztaty muzealne dla zaproszonych seniorów z chorobami otępiennymi, podopiecznych jednego z bielskich ośrodków Domu Pomocy Społecznej. Warsztaty odbyły się w Willi Sixta w scenerii wystawy dzieł z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA „Dla Johanne i Anny”. Odtąd, osoby z chorobami otępiennymi oraz ich opiekunowie, są stałymi uczestnikami warsztatów Muzeum Pamięci.
Galeria Bielska BWA kontynuuje projekt Muzeum Pamięci, poszerzając nie tylko grono uczestników warsztatów, zaznających w ich trakcie dobroczynnego wpływu sztuki, ale też organizując spotkania, wykłady i panele dyskusyjne dla przedstawicieli samorządu, instytucji i stowarzyszeń, tworząc sieci współpracy wokół idei przywrócenia do życia społecznego osób wykluczonych z niego przez chorobę. W 2024 roku w Willi Sixta odbyło się 13 spotkań z udziałem 122 osób; wśród nich było 97 osób z chorobami neurodegeneracyjnymi oraz 25 opiekunów.
W 2025 roku Galeria Bielska BWA zaprosiła do współpracy akademików z Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego. W efekcie – od 21 lutego 2025 roku, w warsztatach Muzeum Pamięci będą uczestniczyć studenci i studentki kierunku Pielęgniarstwo studiujących pod kierunkiem dr Eweliny Jaksz-Recmanik z Katedry Pielęgniarstwa Wydziału Nauk o Zdrowiu UB-B. Zaplanowane jest sześć spotkań. W warsztatach muzealnych uczestniczyć będą osoby z chorobami neurodegeneracyjnymi – pensjonariusze Środowiskowego Domu Samopomocy „Podkowa”, fili dla osób z Alzheimerem oraz Domu Opieki Samarytanin. Uczestnicy warsztatów będą dzielić się wrażeniami i odczuciami związanymi z obrazami prezentowanymi na wystawach sztuki Galerii Bielskiej BWA w Willi Sixta.
Koordynatorką projektu Muzeum Pamięci w Galerii Bielskiej BWA oraz osobą prowadzącą warsztaty jest Ala Gocka, historyczka sztuki, edukatorka galerii.
Warsztaty Muzeum Pamięci to innowacja społeczna zaprojektowana przez Fundację Wyspy Pamięci z myślą o osobach z chorobami neurodegeneracyjnymi i ich opiekunach. Fundację współtworzy Marzena Wójcicka, pomysłodawczyni i autorka programu Muzeum Pamięci, założycielka pierwszego niepublicznego Domu Dziennego Pobytu w Warszawie dla osób z dysfunkcjami neurologicznymi (choroby otępienne, stany po udarze), autorka i współautorka poradnika dla opiekunów osób z chorobami otępiennymi „Opiekun szyty na miarę”, pomysłodawczyni i współautorka narzędzi do poprawy komunikacji z osobami z chorobami pamięci (gra planszowa „Wrota Pamięci”, poradnik wspierający rodziców w wyjaśnianiu dzieciom co dzieje się z ich chorymi babciami, dziadkami „Szu na tropie pamięci”), autorka i współautorka szkoleń dla opiekunów osób z chorobami otępiennymi.
Ambasadorem projektu Muzeum Pamięci jest Marcel Andino Velez.
Marcel Andino Velez jest certyfikowanym opiekunem medycznym i koordynatorem opieki. Od czerwca 2022 roku jest wiceprzewodniczącym Okręgu Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego. Przed laty pracował jako dziennikarz „Przekroju”; był wicedyrektorem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W 2019 roku stał się pionierem nieznanej na polskim rynku usługi – rodzinnej koordynacji opieki geriatrycznej.
Programy artystyczne dla osób żyjących z demencją są wprowadzane w muzeach na całym świecie, w tym w nowojorskim Museum of Modern Art (MoMA) i Studio Museum w Harlemie, w National Gallery of Australia (NGA) w Canberze. Dyskusja oparta na sztuce i partycypacyjne działania artystyczne nie mogą być uważane za leczenie, ale są doskonałym sposobem na utrzymanie mózgu w aktywności i forsowanie nowych sposobów myślenia poprzez próby interpretowania sztuki.
Galeria Bielska BWA, Willa Sixta, ul. Adama Mickiewicza 24
Muzeum Pamięci w Willi Sixta
Warsztaty z udziałem osób z chorobami neurodegeneracyjnymi, ich opiekunami oraz studentami kierunku Pielęgniarstwo na Wydziale Nauki o Zdrowiu Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego w Bielsku-Białej; opiekun – dr Ewelina Jaksz-Recmanik, Katedra Pielęgniarstwa UB-B
Spotkanie pierwsze – piątek, 21 lutego 2025
Uwaga! Osoby zainteresowane uczestnictwem w organizowanych przez Galerię Bielską BWA warsztatach, proszone są o kontakt z koordynatorką projektu Muzeum Pamięci w Willi Sixta Alą Gocką:
a.gocka@galeriabielska.pl
Zobacz fotorelację Krzysztofa Morcinka z warsztatów Muzeum Pamięci w Willi Sixta z udziałem seniorów ze Środowiskowego Domu Seniora PODKOWA, w scenerii wystawy „Nowe Nabytki w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA” (7.02.2025) >>
Czytaj więcej o inauguracji projektu Muzeum Pamięci w Galerii Bielskiej BWA (2023) >>
Czytaj o panelu poświęconym dobroczynnemu wpływowi sztuki na osoby starsze >>