Paszporty Polityki 2022
Aktualne
Wśród nominowanych młodzi artyści z grupy Potencja, których sukcesy zapoczątkowały nagrody na Bielskiej Jesieni oraz Taras Gembik z formacji Słonecznik, znany w Bielsku-Białej m.in. z udziału w wystawie Mikołaja Sobczaka „Niebieskie zboże”.
Znamy już nazwiska twórców nominowanych do Paszportów Polityki 2022.
Wyróżnieni zostali twórcy zdolni i wrażliwi: „W czasach kryzysu energetycznego i deficytów budżetowych wyróżnia ich energia i charakteryzuje nadwyżka talentu” – ocenia dziennikarz i publicysta Bartek Chaciński w tekście komentującym nominacje w 30. edycji nagrody („Polityka” nr 50, 7.12–13.12.2022, str. 92).
W kategorii Sztuki wizualne nominację otrzymała grupa Solidarny Dom Kultury Słonecznik, którą tworzą młodzi artyści ukraińscy i polscy aktywiści. „Solidarny Dom Kultury wyznacza nowe standardy w rozumieniu tego, czym może i powinna być sztuka w czasach globalnych zagrożeń i dramatycznych wyzwań” – napisano w uzasadnieniu.
Inicjatywa powstała w odpowiedzi na wybuch wojny w Ukrainie i napływ do Polski setek tysięcy uchodźców, łącząc działania oddolne i instytucjonalne. Jednym z inicjatorów grupy, działającej pod egidą Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, był Taras Gembik, pochodzący z Wołynia performer i pracownik kultury – Ukrainiec i Polak, którego bielscy widzowie poznali m.in. podczas oprowadzań po wystawach w języku ukraińskim, a także jako współtwórcę wystawy prac Mikołaja Sobczaka „Niebieskie zboże”, zrealizowanej w Galerii Bielskiej BWA z początkiem 2022 roku, której kuratorką była Ada Piekarska z Galerii Bielskiej BWA. Warto przypomnieć, iż Mikołaj Sobczak był laureatem Paszportu Polityki 2021.
Drugą nominację otrzymała grupa Potencja, czyli troje młodych absolwentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych: Karolina Jabłońska (ur. 1991), Tomasz Kręcicki (ur. 1990) i Cyryl Polaczek (ur. 1989).
„Członków Potencji łączy ciekawość wobec otaczającego świata; przyglądają się mu uważnie, a swoim spostrzeżeniom nadają artystyczny – niekiedy zaskakujący – kształt” – czytamy w uzasadnieniu.
Malarstwo trójki artystów doskonale znane jest już bielskim widzom: zostali po raz pierwszy zauważeni i nagrodzeni na Biennale Malarstwa Bielska Jesień: w 2015 roku III Nagrodę jury przyznało Tomaszowi Kręcickiemu, a w 2017 II Nagrodę otrzymała Karolina Jabłońska. Wystawę Potencji pt. „Teoria humoralna: quattro stagioni” mogliśmy oglądać kilka miesięcy temu w Galerii Bielskiej BWA, zaś obecnie obrazy artystów oglądać można na 11. Wystawie Kuratorskiej Bielskiej Jesieni 2022 „Sezon w piekle”, której kuratorem jest Stach Szabłowski.
Trzecią nominację w kategorii Sztuki Wizualne otrzymała malarka Agata Słowak. O jej pracach napisano w uzasadnieniu: „Stanowią emanację kobiecości trudnej, walczącej o wyzwolenie i podmiotowość. Z nieoczywistą symboliką, która potrafi widza zaskoczyć i sprowokować”.
Więcej o Paszportach Polityki 2022 w tygodniku: „Polityka” nr 50, 7.12–13.12.2022, str. 92–106 oraz na stronie internetowej pisma >>
Czytaj o wystawie Mikołaja Sobczaka „Niebieskie zboże” w Galerii Bielskiej BWA >>
Czytaj o wystawie grupy Potencja „Teoria humoralna: quattro stagioni” >>
Zobacz stronę Biennale Malarstwa Bielska Jesień >>