Teatr Tekstu im. Teodora Sixta – Kobieta i życie
Aktualne
W najbliższy piątek Artur Pałyga zaprasza do Willi Sixta na wspólne czytanie sztuki Maliny Prześlugi pt. „Kobieta i życie”. To dramat napisany „złością", ale też „Żalem, bezsilnością, niezgodą”.
Miłośnicy wspólnego czytania sztuk teatralnych spotkają się już w najbliższy piątek, 5 kwietnia o godz. 18.00 w Willi Sixta. Swoją uwagę skupią nad tekstem sztuki teatralnej wybranej przez dramaturga Artura Pałygę, który prowadzi Teatr Tekstu im. Teodora Sixta. Będzie to sztuka poznańskiej dramatopisarki i dramaturżki Maliny Prześlugi pt. „Kobieta i życie”, napisana w 2021 roku. Sztuka ta zyskała pierwszą nagrodę w IV Konkursie Dramaturgicznym „Strefa Kontaktu ” (2021). Organizatorem konkursu jest Wrocławski Teatr Współczesny.
W uzasadnieniu werdyktu tak napisano:
Zwycięska sztuka, Kobieta i życie, to tekst zainspirowany złością. Żalem, bezsilnością, niezgodą. Tekst, mający źródło zarówno w bieżących wydarzeniach – wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji – jak i w biografiach wielu anonimowych kobiet. Sztuka ta, pomimo rytmizowanej i rymowanej formy, bardzo osobista, już w procesie pisania zmieniła się w pokaz siły. W założeniu autorki w dramacie zagrać może każda i każdy. Wziąć z niego dla siebie tyle, ile potrzeba. „Łatwiej znosić ból, niepewność i kurioza tego świata, gdy się je podzieli na wiele istnień” – pisze sama autorka.
Malina Prześluga:
Twoja władza, twoja wiara,
moja wina, moja kara.
W twoich rękach jest mój świat,
masz mnie w garści milion lat.
Popatrz na mnie, w oczy, prosto.
Jestem twoją matką, siostrą.
Jestem twoją córką, żoną.
Stoję z głową podniesioną.
Milion nas tak teraz stoi.
Żadna z nas się już nie boi.
Tę pieśń Chóru Czarownic napisaną przez Malinę Prześlugę, śpiewano na ulicznych protestach podczas strajku kobiet. Autorka włączyła ją później do sztuki „Kobieta i życie”. W swoim dramacie autorka skupia się na schematach, w które wpada kobieta na poszczególnych etapach życia, a także na próbach wyjścia poza schemat.
Sztuka jest grana na deskach Teatru Śląskiego w Katowicach i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie – to jeden spektakl zrealizowany w koprodukcji, w reż. Gosi Dębskiej, a także we Wrocławskim Teatrze Współczesnym w reż. Piotra Łukaszczyka.
***
Marcowe czytanie sztuki, z powodu wernisażu wystaw i innych wydarzeń przygotowanych przez Galerię Bielską BWA, odbyło się wyjątkowo nie w Willi Sixta – której historia i losy jej pierwszego właściciela były dla Artura Pałygi inspiracją do zainicjowania Teatru Tekstu – ale w Teatrze Lalek Banialuka (Scena na piętrze). 8 marca 2024 roku czytana była sztuka Tadeusza Słobodzianka pt. „Geniusz”.
Teatr Tekstu im. Teodora Sixta – Malina Prześluga „Kobieta i życie”.
prowadzenie – Artur Pałyga
Galeria Bielska BWA, Willa Sixta, Bielsko-Biała, ul. Adama Mickiewicza 24
piątek, 5 marca 2024, godz. 18.00, wstęp wolny
Czytaj więcej o lutowym czytaniu sztuki Marie Henri w Willi Sixta >>
Czytaj więcej o Arturze Pałydze, twórcy Teatru Tekstu im. Teodora Sixta oraz o czytaniu sztuk we wnętrzach Willi Sixta >>