Warsztaty zimowe – ferie w BWA

Aktualne

Zapraszamy dzieci i młodzież do wspólnego odkrywania świata sztuki w czasie ferii zimowych. Zajęcia w Galerii Bielskiej BWA i Willi Sixta.

W Galerii Bielskiej BWA w styczniu i lutym 2024 roku prezentowane są dwie wyjątkowe wystawy: Ślady i znaki, na której można podziwiać obrazy i artefakty rdzennych mieszkańców Australii, oraz Dotyk Sztuki – ekspozycję złożoną z dzieł sztuki haptycznej, czyli stworzonych z myślą o dotykaniu. Przy obu wystawach w pierwszym tygodniu ferii zimowych 2024 organizowane będą zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy zastanowią się m.in. nad znaczeniem symbolu oraz działaniem różnych zmysłów i wykonają prace artystyczne.

W drugim tygodniu ferii odbędą się bezpłatne zajęcia w Willi Sixta, towarzyszące wystawie Dear Future vol. 2. Uczestnicy m.in. przyjrzą się pojęciu reuse, spróbują zaprojektować idealne miasto i zagrają własny spektakl.

Ferie w BWA – program

Dzień 1, poniedziałek, 29 stycznia, godz. 12.00
Dotyk sztuki
W pierwszy dzień zapoznamy się z pracami prezentowanymi na wystawie „Dotyk Sztuki/Touch of Art”. Skupimy się na pomijanym na co dzień zmyśle dotyku i będziemy rozwijać naszą wrażliwość doświadczając różnych powierzchni i materiałów. Następnie stworzymy własne przestrzenne instalacje haptyczne.

Dzień 2, wtorek, 30 stycznia, godz. 12.00
Kolagrafia – grafika strukturalna         
Czy da się zobaczyć dotyk? Szukając odpowiedzi na to pytanie, wykonamy kolaże z użyciem materiałów o ciekawych fakturach i powierzchniach. Gotowe kompozycje pomalujemy farbą i zrobimy odbitki.

Dzień 3, środa, 31 stycznia, godz. 12.00
Sztuka Aborygenów
Jak wygląda sztuka najstarszej cywilizacji świata, która trwa do dziś? Zobaczymy w trzeci dzień ferii na wystawie „Ślady i znaki – malarstwo Aborygenów z Australii Centralnej”. Naśladując technikę malowania kropkami i kreskami, stworzymy barwne ilustracje do mitu o siedmiu siostrach.

Dzień 4, czwartek, 1 lutego, godz. 12.00
Symbol i wspólnota
Czym jest symbol i co może oznaczać? Jak Aborygeni widzą krajobraz i jak go przedstawiają? Odpowiemy na powyższe pytania, a także poznamy tajemnice symboli ukrytych w malarstwie aborygeńskim. Naszym zadaniem w tym dniu będzie stworzenie wspólnej mapy okolicy składającej się z symboli.

Dzień 5, piątek, 2 lutego, godz. 12.00
Magiczne przedmioty
Wedle wierzeń, niektóre przedmioty mają magiczne właściwości, a przy ich użyciu można nawet kontrolować pogodę. Podczas zajęć wykonamy magiczne kije deszczowe, których zadaniem będzie wywołać deszcz. Czy zadziałają? Sprawdźmy to!

Wszystkie materiały zapewnia organizator.

Kolejność warsztatów i szczegółowy program mogą ulec zmianie.

Czytaj więcej o wystawie Ślady i znaki >>

Czytaj więcej o wystawie Dotyk Sztuki >>

Ferie w Willi Sixta – program

Dzień 1, poniedziałek, 5 lutego, godz. 12.00
REUSE – czyli co?
Co oznacza słowo „reuse” i czym różni się od popularnego ostatnio recyklingu? W jaki sposób i do czego można wykorzystać ponownie materiały już wyprodukowane? Poszukamy odpowiedzi na powyższe pytania i z odzyskanych elementów „zbudujemy” nowe budynki.

Dzień 2, wtorek, 6 lutego, godz. 12.00
Architektura – mapa miasta
Wyobraź sobie, że nagle Twoje miasto znika. Naszym zadaniem jest wymyślenie go i stworzenie zupełnie od nowa. Na wystawie „Dear Future vol.2” zobaczymy i omówimy to, co proponują artyści z Polski i Ukrainy, następnie przedstawimy swoje propozycje i zbudujemy nowe miasto.

Dzień 3, środa, 7 lutego, godz. 12.00
Czym jest dla Ciebie dom?
W kontekście wystawy „Dear Future vol.2” sprawdzimy jak artyści rozumieją słowo „dom” i z jakimi znaczeniami je wiążą. Wspólnie zastanowimy się nad tym, czym to pojęcie jest dla każdego z nas. Na podstawie tego, wyhaftujemy wymarzone domy stworzone z pojęć i znaczeń.

Dzień 4, czwartek, 8 lutego, godz. 12.00
List do przyszłości
Wyobraź sobie przyszłość, jak chcesz, żeby wyglądała? Czego nie może w niej zabraknąć, a co powinno zakończyć się tu i teraz? Wspólnie stworzymy grupę słów-kluczy, które pomogą nam wymodelować rzeczywistość i ułożymy z nich listy do przyszłości.

Dzień 5, piątek, 9 lutego, godz. 12.00
Teatr na poważnie
W ostatni dzień sięgniemy po tematy „trudne”, o których nie zawsze potrafimy rozmawiać. Opracujemy je za pomocą narzędzi oraz praktyk zaczerpniętych z teatru. Zmierzymy się z tematem migrantów i trudnościami, z jakimi muszą się zmagać. Na podstawie wybranej książki („Wędrówka Nabu”, „Chłopiec z Lampedusy” lub „Kot, który zgubił dom”), przygotujemy niezwykłe przedstawienie teatralne. Wykonamy scenę, przygotujemy scenografię oraz kukiełki, a następnie zagramy spektakl.

Wszystkie materiały zapewnia organizator.

Kolejność warsztatów i szczegółowy program mogą ulec zmianie.

Czytaj więcej o wystawie Dear Future vol. 2 >>

FERIE W BWA – tydzień pierwszy
Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11, Bielsko-Biała
29 stycznia – 2 lutego 2024, godz. 12.00
Koszt udziału: 15 zł/dzień
Czas trwania: ok. 2,5 godz.
Prowadzenie: Karolina Zięba
Wszystkie materiały zapewnia organizator.
Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: edukacja@galeriabielska.pl 
oraz przedpłata na konto Galerii Bielskiej BWA: 93 1240 4142 1111 0000 4825 7514. W tytule przelewu prosimy napisać: Warsztaty – ferie 2024

Przy braku przedpłaty nie jesteśmy w stanie zagwarantować udziału, ze względu na ograniczoną ilość miejsc.

FERIE W BWA – tydzień drugi
Willa Sixta, ul. A. Mickiewicza 24, Bielsko-Biała
5–9 lutego 2024, godz. 12.00
Udział bezpłatny
Prowadzenie:
Karolina Zięba
Wszystkie materiały zapewnia organizator.
Zapisy: edukacja@galeriabielska.pl