Wernisaż, książka, koncert. 31 sierpnia – wieczór pamięci

Aktualne

Tożsamość i pamięć. Historia mówiona i świadectwa. Śpiew. W przeddzień 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w galerii otwarcie wystawy fotografii i prezentacja książki Patrycji Dołowy, rysunki synagogi oraz koncert ANASHIM.

W sobotni wieczór 31 sierpnia 2019 roku – w przeddzień 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej – Galeria Bielska BWA zaprasza na wydarzenia artystyczne mówiące rozmaitymi językami twórczymi i w różnych dyscyplinach o wojnie i Zagładzie, o ofiarach i tych, którzy przeżyli, o pamięci i tożsamości.
Wystawa fotografii Patrycji Dołowy pt. „Widoczki” jest dokumentacją projektu artystki pod tym samym tytułem, przywołuje pamięć miejsc, których już nie ma i pamięć o ludziach, którzy odeszli. Fotografie ukazują działania artystyczne będące próbą spojrzenia z innej perspektywy na przestrzeń i pamięć. „Widoczki” są odwrotnością pomników – małe obrazki na gipsowych odlewach zakopane w ziemi rozłożą się i przenikną w tkankę miasta. Różnią się od spiżowych monumentów tym, że mieszczą w sobie wiele drobnych historii zwykłych ludzi.
Patrycja Dołowy jest artystką multimedialną, pisarką i działaczką społeczną. Od lat zajmuje się problematyką tożsamości i pamięci. W swojej pracy bazuje na historii mówionej i świadectwach.


W trakcie wernisażu wystawy w Galerii Bielskiej BWA – Klubokawiarni Aquarium artystka zaprezentuje swoją najnowszą książkę: „Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu” (Czarne 2019). Autorka zebrała i opisała historie żydowskich matek, które by ratować swoje dzieci, stawały przed tragicznymi wyborami, a także przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. Są to także historie ocalałych dzieci, rozdartych pomiędzy dwiema tożsamościami, dwiema rodzinami.
Po wernisażu, na placu obok Galerii Bielskiej BWA (od strony ul. Adama Mickiewicza) odbędzie się koncert zespołu ANASHIM. Będzie to spektakl słowno-muzyczny „Mozaika pamięci”, opowiadający o świecie, o którym chcemy pamiętać. „Anashim” – to po hebrajsku „ludzie”. Zespół ANASHIM to ludzie muzyki i teatru związani z Bielskiem-Białą.

Wystawa Patrycji Dołowy „Widoczki”  trwa od 31 sierpnia do 30 września 2019.
Wystawa jest częścią programu inicjatywy Rok antyfaszystowski, więcej informacji na stronie www.rokantyfaszystowski.org


sobota, 31 sierpnia 2019
W programie wieczoru:
godz. 19.00, Klubokawiarnia Aquarium
wernisaż wystawy Patrycji Dołowy „Widoczki” oraz prezentacja książki „Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”

godz. 19.30, hol galerii
Zbigniew Popadiuch – Próba rekonstrukcji synagogi. Pokaz rysunków.
Słowo wstępne: dr Jacek Proszyk

godz. 20.00 – po wernisażu (plac od strony ul. Adama Mickiewicza)
Koncert zespołu ANASHIM
„Mozaika pamięci” – spektakl słowno-muzyczny

Organizatorami koncertu są Urząd Miejski w Bielsku-Białej, Galeria Bielska BWA oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej.

***

Zbigniew Popadiuch – malarz i rysownik amator, fotografik. Urodzony w 1955 roku w Kutnie. Mieszkaniec Bielska-Białej od 1988. Rysuje i maluje portrety znanych bielszczan; postaci z historii, jak i współczesne. Tworzy rysunki i obrazy olejne przypominające nieistniejące już miejskie budowle, m.in. zburzone w czasie II wojny światowej synagogi w Bielsku i Białej.
Po konsultacjach z historykami oraz z działaczami Gminy Wyznaniowej Żydowskiej stworzył rysunkową rekonstrukcję synagogi w Bielsku, w miejscu której powstał budynek Galerii Bielskiej BWA.

dr Jacek Proszyk ­– religioznawca, autor publikacji poświęconych historii, religii i kulturze Żydów zamieszkujących niegdyś tereny dzisiejszego Bielska-Białej i okolicy.

Czytaj więcej o wystawie „Widoczki” Patrycji Dołowy w Klubokawiarni Aquarium oraz książce „Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu” >>

Czytaj więcej o koncercie zespołu ANASHIM >>