Aukcja dla Ukrainy – dziękujemy za wsparcie

Aktualne

Ponad 5 tys. zł uzyskano z licytacji 12 obrazów i fotografii darowanych przez bielskie artystki i artystów. Pieniądze trafiły do organizacji niosących pomoc osobom dotkniętym rosyjską agresją.

24 lutego 2024 roku minęły dwa lata od rosyjskiej agresji – pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Jednocześnie jest to również druga rocznica egzaminu z sąsiedzkiej solidarności.
Galeria Bielska BWA podjęła wiele działań na rzecz wsparcia osób z Ukrainy.
W imieniu społeczności ukraińskiej zespół Galerii Bielskiej BWA bardzo dziękuje wszystkim osobom, które aktywnie włączyły się w akcję pomocy Ukrainie, uczestnicząc w działaniach artystycznych i akcjach Galerii Bielskiej BWA, których rodzaj i forma zachęcały do wyrażania solidarności oraz pomocy materialnej.
Jesteśmy niezwykle wdzięczni bielszczanom oraz mieszkańcom całego regionu za okazane gesty solidarności i wsparcie finansowe. Taka postawa jest wzorem dla wszystkich i przypomina, jak ważne jest dzielenie się, wspieranie i troska o innych. Pragniemy także gorąco podziękować artystkom i artystom za szlachetny gest przekazania swoich prac na aukcję, z której dochód trafił do osób potrzebujących pomocy w walczącej Ukrainie.

W czwartek, 30 listopada 2023, Galeria Bielska BWA wraz z Fundacją Galerii Bielskiej rozpoczęła trzecią odsłonę Aukcji dla Ukrainy. Do licytacji online przeznaczonych było 29 prac, przekazanych przez artystki i artystów z lokalnych środowisk artystycznych.
Artystki i artyści biorące/y udział w wystawie: Wacław Wania Potocki BACHMAN, Inez BATURO, Igor BRYZEK, Karina CZERNEK, Pola HARRINGTON, Jolanta HERMA-PASIŃSKA, Rafał HUCZEK, Witold JACYKÓW, Roman JAGIEŁKA, Tomasz JĘDRZEJKO, Monika KILAN-BOROWSKA, Michał KLIŚ, Antoni KONARZEWSKI, Alan KONOPCZYŃSKI, Mariusz KUBIELAS, Leszek LUBOS, Barbara NACHAJSKA-BROŻEK, Agnieszka SZCZYGIELSKA, Lucyna WYLON, Katarzyna ZOLICH, Julia OGIŃSKA.

Aukcja dzieł sztuki była promowana w trakcie różnych wydarzeń organizowanych w Bielsku-Białej.
W trakcie konferencji prawniczej „Międzynarodowe prawo rodzinne – odpowiedź na problemy i wyzwania związane z migracją & Kobieca perspektywa w wykonywaniu zawodów prawniczych”, która odbyła się z Bielsku-Białej w dniach 30 listopada – 1 grudnia 2023 roku, w Willi Sixta została otwarta wystawa prac wystawionych do sprzedaży na rzecz pomocy dla Ukrainy.
Kilka dni wcześniej w przestrzeniach wystawowych Willi Sixta, Galeria Bielska BWA otwarła wystawę „Dear Future vol. 2” – drugą odsłonę polsko-ukraińskiego projektu, stworzonego przez Yulię Krivich i Anitę Nemet, ukraińskie artystki wizualne i kuratorki, które zaprosiły polskich i ukraińskich artystów oraz artystki do tworzenia wizji lepszej przyszłości. 
Artystki, artyści i osoby artystyczne biorące/y udział w wystawie: Livyj Bereh, Pamela Bożek, Fundacja BRDA, Alicja Czyczel, fantastic little splash, Nazar Furyk, Danylo Halkin, Maria Matiashova, Małgorzata Mycek, Marta Romankiv, Anna Sydorenko, Weronika Zalewska.

Podczas trwania wystawy „Dear Future vol. 2” również można było przekazać darowiznę na zbiórkę funduszy zorganizowaną dla wolontariuszy z kolektywu Livyj Bereh. Kolektyw ten, to zespół artystów i projektantów, którzy odbudowali już ponad 300 dachów prywatnych domów i szkół w rejonach Charkowa, Czernihowa oraz Kijowa, uszkodzonych lub zniszczonych w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę. Jednym z celów wystawy była odbudowa przynajmniej jednego dachu. Inicjatywę można było wesprzeć, przez Solidarny Dom Kultury „Słonecznik” poprzez kod QR.
Obie wystawy trwały do 24 lutego 2024 roku.

Ze sprzedaży 12 obrazów i fotografii udało nam się zebrać 5.050 zł. Oto autorki i autorzy sprzedanych prac: Pola Harrington, Jolanta Herma-Pasińska, Witold Jacyków, Tomasz Jędrzejko, Monika Kilan-Borowska, Antoni Konarzewski, Alan Konopczyński, Leszek Lubos, Barbara Nachajska-Brożek, Julia Ogińska.
Kwotę uzyskaną z aukcji postanowiliśmy rozdzielić i przekazać trzem organizacjom działającym w Ukrainie:  Fundacji Be Happy, Batalionowi Medycznemu „Szpitalnicy” oraz kolektywowi Livyj Berech.

*Prace, które nie zostały sprzedane wrócą do swoich autorek/autorów.
 
Stowarzyszenie Be Happy powstało w 2014 roku; od 2019 roku skupia się na działalności charytatywnej, niosąc pomoc dzieciom dotkniętym skutkami agresji Rosji. Po 24 lutego 2022 roku stowarzyszenie skoncentrowało się na pomocy humanitarnej i medycznej obywatelom Ukrainy wewnętrznie przesiedlonych oraz walczącym z rosyjskim agresorem.
Pod opieką fundacji znajdują się m.in. szpitale, w których leczeni są ranni żołnierze, a także dziewięć rodzinnych domów dziecka.
Batalion Medyczny „Szpitalnicy” (ukr. Медичний батальйон «Госпітальєри»)  ukraiński, ochotniczy batalion medyczny, który od 2014 roku udziela pierwszej pomocy i ewakuuje rannych ukraińskich żołnierzy ze strefy działań wojennych wojny rosyjsko-ukraińskiej.
Według szacunków, Szpitalnicy ewakuowali lub leczyli aż 3.000 ukraińskich żołnierzy (stan na styczeń 2024).

Livyi Bereh to grupa wolontariacka, koordynująca działania pomocowe w Kijowie na lewym brzegu Dniepru, założona w trakcie inwazji rosyjskiej przez podróżnika i budowniczego Vlada Sharapa, artystę grafika Ihora Okunieva i florystkę Kseniię Kalmus. Grupa początkowo zajmowała się dostarczaniem pomocy humanitarnej i lekarstw, a także ewakuacją ludności z przedmieść i dostarczaniem sprzętu żołnierzom na froncie. W maju 2022 grupa rozpoczęła renowację zbombardowanych dachów domów w obwodzie czernihowskim i kijowskim, a także naprawę budynków szkół w dotkniętych wojną wsiach. Dzięki pomocy i funduszom darczyńców zagranicznych, grupa pomaga ludziom z uboższych regionów zachować dach nad głową i środki do życia oraz zapewnia im płatną pracę przy budowie. Do tej pory dzięki działaniom Livyi Bereh zostało wyremontowanych ponad 300 domów.

                                                                                                                                                                                           Dyrekcja i zespół Galerii Bielskiej BWA


Czytaj o pierwszej Aukcji charytatywnej na rzecz Ukrainy w Galerii Bielskiej BWA >>
Czytaj o Aukcji dla Ukrainy 2 w Willi Sixta >>
Czytaj o konferencji „O prawie rodzinnym i kobiecej perspektywie”, wystawie prac i licytacji >>
Czytaj o wystawie „Dear Future vol.2” i aukcji >>

Czytaj o wystawie fotografii Julii Ogińskiej pt. „Czas utracony” w Galerii Bielskiej BWA – Klubokawiarni Aquarium (6 marca do 2 kwietnia 2023).
Wszystkie prezentowane fotografie artystka przeznaczyła do sprzedaży, z której dochód wspomaga działania pomocowe w Ukrainie. Sześć fotografii zostało już sprzedanych >>