4. Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych 2018

200 artystów, bogactwo i różnorodność prac, cztery wystawy w największych bielskich galeriach, mnóstwo wydarzeń towarzyszących festiwalowi: wystawy… nad poziomem morza, otwarte pracownie, warsztaty artystyczne i dyskusje panelowe.

Po raz czwarty Galeria Bielska BWA, wraz z Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej, Fundacją Centrum Fotografii oraz Związkiem Polskich Artystów Plastyków Okręg Bielsko-Biała, zorganizowała Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych – szeroki przegląd twórczości plastycznej artystów z Bielska-Białej i regionu*.

Prace festiwalowe prezentowane są w głównych bielskich galeriach i muzeum (Galerii Bielskiej BWA, Muzeum Historycznym Starej Fabryce, Galerii Fotografii B&B oraz Galerii PPP), a także w innych miejscach gotowych gościć różne przejawy kreatywności artystów, jak Gospoda Dębowiec na polanie Dębowca czy Stara Stacja – sala w górnej stacji kolejki linowej na Szyndzielnię. Po raz pierwszy w historii festiwalu sami artyści zaprosili widzów do swoich pracowni, nie tylko po to by pokazać swój dorobek, ale by goście mogli poczuć atmosferę sztuki tam, gdzie ona powstaje. Mocne uderzenie zapewnią artyści street-artu: w planowanym na pod koniec lipca graffiti jam połączą siły artyści bielscy oraz ich koledzy z Polski.

Festiwal objął patronatem Prezydent Miasta Bielska-Białej Jacek Krywult.

W tegorocznej edycji festiwalu bierze udział 200 artystów z Bielska-Białej i regionu, reprezentujących wszystkie dziedziny sztuki. Dominuje malarstwo, co jest tradycją w mieście organizującym od półwiecza Biennale Malarstwa Bielska Jesień, jednak różnorodność jest ogromna. Obok malarstwa na płótnie czy papierze pojawiają się instalacje z wykorzystaniem szkła lub emalii na blasze, obok rysunku czy grafiki warsztatowej - różne formy grafiki komputerowej, obok rzeźby z drewna, ceramiki czy w postaci odlewu - obiekty o charakterze konceptualnym, łączące przedmiot ze słowem lub filmem. Obok klasycznej fotografii - różnego rodzaju eksperymenty, w tym prace przenoszące płaską fotografię w trzeci wymiar. Dizajn i sztuki użytkowe reprezentowane są przez bogatą w regionie ceramikę, tkaninę, projekty ubrań, mebli czy lamp. Pojawiają się też efemeryczne instalacje w przestrzeni publicznej oraz performans. Młode pokolenie wypowiada się korzystając z najnowszych technologii: poprzez interaktywne aplikacje, film czy wideo.

 Agata Smalcerz, kurator festiwalu

Nagrodzeni artyści >>
 
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

piątek, 29 czerwca 2018:

- Stara Fabryka, piątek, godz. 18.00:
Agnieszka Gołaszewska, Mikołaj Czechowski - Metazone Travel, performans

- ul. 11 Listopada, skrzyżowanie z ul. Barlickiego, godz. 19.30:
Krzysztof Krzysztof - Masz to, czego chcesz, performans

- Galeria ToTu - ul. Wzgórze 2, godz. 21.00 - wernisaż wystawy jednego wieczoru:
Cztery spojrzenia: Grzegorz Bury, Tomasz Grunt, Krzysztof Krzysztof, Marek Wrona

sobota, 7 lipca

Wystawy festiwalowe na górskim szlaku >>

- Szyndzielnia, górna stacja kolejki linowej, Stara Stacja, godz. 14.00: Beskidzkie Towarzystwo Fotograficzne - BTF 2017, wernisaż wystawy
- Dębowiec, Gospoda na Dębowcu, godz. 17.00: Beata Bojda - Etno, wernisaż wystawy
 
Dni otwartych pracowni >>

Pracownia Ceramiki Artystycznej Keramos Remigiusz Gryt, Pracownia Tamary Berdowskiej i Leszka Oprządka, Studio Sowa Izabeli Ewy Ołdak, Galeria Foto-Bo:
piątek, 13 lipca godz. 10.00-18.00, sobota, 14 lipca godz. 10.00-16.00

piątek, 3 sierpnia, godz. 18.00, Galeria Bielska BWA

- projekcja filmu Elżbiety Jabłońskiej Nowe życie >>

- Artyści regionu i ich postawy wobec rzeczywistości - panel dyskusyjny z udziałem artystów uczestniczących w festiwalu >>

- Katalog 4. BFSW 2018 - spotkanie z artystami uczestniczącymi w festiwalu, widzami i autorami katalogu; promocja wydawnictwa

 wrzesień
Graffiti jam, wiadukt kolejowy przy ul. PCK. O dokładnym terminie poinformujemy wkrótce.
____________________________________________________________________________________

* W festiwalu uczestniczą artyści mieszkający bądź pracujący w Bielsku-Białej, na terenie obecnego powiatu bielskiego, a także w obrębie dawnego województwa bielskiego (rejon Cieszyna, Żywca, Oświęcimia, Wadowic i Suchej Beskidzkiej).

____________________________________________________________________________________

W mediach o wystawie:

Łukasz Karkoszka, "w galerii oraz w pracowni.Artyści się wystawiają". Gazeta Wyborcza, cojestgrane24.pl, 29.06-5.07.2018, str. 19 (pdf.)

Katarzyna Kucybała, "Sztuki plastyczne na bogato", rozmowa z Agatą Smalcerz. W Bielsku-Białej. Magazyn samorządowy, grudzień 2018, str. 16 (pdf)

W Bielsku-Białej. Magazyn samorządowy. 20.07.2018, "Bogata prezentacja bielskich twórców", str.1 i 16 (pdf.)

Kronika Beskidzka, 28.06.2018, "4. Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych. Do oglądania w wakacje" (pdf.)

Kronika Beskidzka, "Sztuka w górach i od kuchni. Pracownie staną otworem", str. 25 (pdf)

 

Organizator

Współorganizatorzy

Sponsor