Anna i Irena Nawrot – One

Wspólna wystawa sióstr Nawrot odnosi się do wizerunku kobiety, jej postrzegania i funkcjonowania w przestrzeni społecznej i prywatnej.

Irena Nawrot:
„One” to piąta nasza wspólna wystawa. Pierwszy pokaz odbył się w 1985 roku w Galerii Pracownia Dziekanka w Warszawie, kolejne w 1987 roku w Galerii ON w Poznaniu, w 2018 roku w Galerii BWA w Kielcach oraz w Galerii Białej w Lublinie w roku obecnym.
W Galerii Bielskiej BWA zaprezentujemy nowe realizacje, zestawione z wcześniejszymi, które łącznie budują inną narrację. W swoich pracach odnosimy się do kobiety, jej wizerunku, postrzegania i funkcjonowania w przestrzeni społecznej i prywatnej. Ania sięga do kulturowego sposobu przedstawienia współczesnej kobiety i odwołuje się do klisz kulturowych i mentalnych. Ja natomiast koncentruję się na cielesności, odnosząc się do osobistych doświadczeń i przeżyć.

Ekspozycję tworzą tekstylne i fotograficzne kolaże, obiekty przestrzenne, fotografie, obrazy z włóczki oraz hafty. Formalnym i symbolicznym leitmotivem tej prezentacji są nici krawieckie i włóczka. Ania naszywa wizerunki kobiece i zwierzęce, przedmioty i motywy roślinne na obrusy, chusty i inne wzorzyste materiały. Ja zszywam ze sobą fotografie zwierząt, kwiatów i fragmentów ciała ludzkiego. Ania oplata czerwoną włóczką gipsowe, drewniane i plastikowe figurki kobiece. Ja fotografuję żywe ciało obandażowane czerwoną włóczką. Z włóczkowych kłębków Ani wynurzają się nogi i ręce lalek. Na moich fotografiach prawdziwe ręce i nogi obejmują wielkie kokony.
Pomimo, że wystawa dotyka naszych osobistych przeżyć, nabiera wymiaru uniwersalnego. Odnosi się do lęków i traum, które mogą stać się udziałem każdej ludzkiej egzystencji.
Urodziłyśmy się w 1960 roku i jesteśmy absolwentkami Instytutu Wychowania Artystycznego (obecnie Wydział Artystyczny) Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Anna nieprzerwanie od 1985 roku prowadzi Galerię Białą (z Janem Gryką), ja jestem związana od 1984 roku z macierzystą uczelnią.

Wystawa trwa od 9 października do 19 listopada 2020 roku.
Wernisaż: piątek, 9 października 2020, godz. 18.00
Oprowadzanie kuratorskie: piątek, 9 października 2010, godz. 17.00

Po wystawie „One” oprowadzają artystki Anna i Irena Nawrot

Zobacz zdjęcia i czytaj o katalogu wystawy >>

Kup katalog w sklepie internetowym >>

Czytaj o wystawie Ireny Nawrot „Rosarium” w Galerii Bielskiej BWA (6 lutego – 12 marca 2015) >>

_______________________________________________________________________________________________________________

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE „ONE”

sobota, 10 października 2020
godz. 10.00
„Ręczne robótki” – warsztaty dla dorosłych
Prowadzenie – Anna i Irena Nawrot
Spotkanie adresowane jest do osób, które lubią bawić się igłą i nitką. Efektem warsztatu będzie wspólna realizacja tekstylnego kolażu.
Czytaj więcej o warsztatach >>

godz. 15.00
Oprowadzanie po wystawie „One” dla osób niewidomych i niedowidzących/ Uwaga! Oprowadzanie odwołane!
Oprowadzają Anna i Irena Nawrot
Artystki opowiedzą o swoich pracach, ich przesłaniu i metodach twórczych, umożliwiając widzom z dysfunkcją wzroku zapoznanie się z wybranymi dziełami w sposób haptyczny (poprzez dotyk).
Czytaj więcej o oprowadzaniu >>

godz. 16.00
Kobieta w sztuce – spotkanie z artystkami Anną i Ireną Nawrot oraz aktorką Teatru Polskiego Wiktorią Węgrzyn-Lichosyt/ Uwaga! Spotkanie odwołane!
Prowadzenie – Zuzanna Bojda
Spotkanie z Anną i Ireną Nawrot, autorkami wystawy „One” oraz aktorką Wiktorią Węgrzyn-Lichosyt, odtwórczynią roli Kaliny Jędrusik w głośnym monodramie „Wyspa Kalina” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Rozmowa dotyczyć będzie wizerunku kobiety, jej postrzegania i funkcjonowania w przestrzeni prywatnej i społecznej.
Czytaj więcej o spotkaniu >>

wtorek, 13 października, godz. 16.00
Szkolenie dla nauczycieli i animatorów kultury związane z wystawą Anny i Ireny Nawrot „One”
Pierwsze w cyklu spotkań, na które Galeria Bielska BWA zaprasza nauczycieli, edukatorów i animatorów kultury. Edukatorzy z galerii zaproponują, jak przedstawiać sztukę współczesną w pracy z młodzieżą.
Szkolenia są bezpłatne, będą poświadczane certyfikatem uczestnictwa.
Czytaj więcej o szkoleniu >>

Polecamy wirtualne zwiedzanie wystawy z napisami dla niesłyszących oraz tłumaczeniem na język migowy w ramach wspólnego projektu galerii i Teatru Polskiego pn. „Kobieta w sztuce” >>
_______________________________________________________

Zobacz zdjęcia instalacji świetlnej Anny Nawrot pt. „Purpurowa komnata”, zrealizowanej w wieży Willi Teodora Sixta >>

W mediach: 

TVP3 Katowiec, Zawsze z kulturą, realizacja: Ireneusz Kaznocha, 21.11.2020, od 10'50" >>

Informacje kulturalne, TVP Kultura, realizacja: Agnieszka Wąsikowska, M. Skórska, zdjęcia Siergiej Tomiczek, 16.10.2020 (8'40" - 10'28" ) TVP Kultura >>

Łukasz Karkoszka, Nici, ubrania, książki. Sztuka kobiet, Gazeta Wyborcza, Cojestgrane24, 9.10.2020, str. 11 (pdf.>>)

Magdalena Nycz, Wystawa sióstr w Galerii Bielskiej BWA. Włóczką o kobiecie, Kronika Beskidzka, 15.10.2020, str. 29 (pdf.>>)

Relacje-Interpretacje, Nr 4(60) grudzień 2020, Rozmaitości, str.35 (pdf.>>)