Noc Muzeów w Galerii Bielskiej BWA – sobota, 21 maja 2022
Aktualne
BWA i Willa Sixta otwarte dla widzów od 16.00 do 22.00. Zwiedzanie wystaw, oprowadzania kuratorskie, filmy „Upiór” i „Purpurowa róża z Chybia”. Artura Pałygi opowieści o duchach willi… i nie tylko.
Na Noc Muzeów 2022 Galeria Bielska BWA zaprasza widzów do swoich sal ekspozycyjnych oraz do pobliskiej Willi Sixta, której jest gospodarzem, w sobotę 21 maja br. Galeria i willa będą otwarte dla osób uczestniczących w wydarzeniach nocy od godz. 16.00 do 22.00. Wstęp wolny.
GALERIA BIELSKA BWA
sobota, 21 maja 2022, 16.00–22.00
ul. 3 Maja 11
WYSTAWY, OPROWADZANIA
W Galerii Bielskiej BWA wydarzenia Nocy Muzeów związane będą z aktualnymi wystawami, ukazującymi realizacje ważnych twórców polskiej sztuki współczesnej: Mikołaja Sobczaka, nawiązującego w swoim malarstwie do marginalizowanych bądź przemilczanych fragmentów historii, o którym ostatnio głośno – został laureatem Paszportu „Polityki” w dziedzinie sztuk wizualnych (2021), oraz wystawa malarstwa pt. „Świat nie istnieje” Pawła Jarodzkiego, zmarłego niedawno wrocławskiego artysty, twórcy legendarnej grupy LUXUS,.
18.00–19.00 (sala dolna)
Paweł Jarodzki – „Świat nie istnieje”. Po wystawie oprowadza kuratorka wystawy Anka Mituś
O wystawie Pawła Jarodzkiego, malarza, rysownika, twórcy komiksów i szablonów, Anka Mituś mówi: „Wystawa przygotowuje nas na świat bez udziału ludzkiego obserwatora. Pozornie mieni się od ludzkich spraw i emocji. W rzeczywistości jest pożegnaniem, godzącym się z ciszą, która rozlega się gdy pada w lesie drzewo”.
Czytaj więcej o Pawle Jarodzkim i wystawie „Świat nie istnieje” >>
19.00–20.00 (sala górna)
Mikołaj Sobczak – „Niebieskie zboże”. Po wystawie oprowadza kuratorka wystawy Ada Piekarska
Integralną częścią wystawy jest film „Upiór” zrealizowany przez Mikołaja Sobczaka przy współpracy ukraińskiego performera Tarasa Gembika.
Czytaj więcej o wystawie Mikołaja Sobczaka „Niebieskie zboże” >>
Klubokawiarnia Aquarium (Galeria Bielska BWA I piętro) – „Kwiaty dla Kateryny”
Niewielka wystawa prac powstałych podczas warsztatów artystycznych, organizowanych w Świetlicy im. Kateryny Biłokur, którą dla osób uciekających przed wojną stworzyła Galeria Bielska BWA w Willi Sixta.
Czytaj więcej o wystawie >>
WILLA SIXTA
sobota, 21 maja 2022, godz. 16.00–22.00
ul. Adama Mickiewicza 24
16.00–17.00
Oprowadzanie śladami sąsiadów – Teodora Sixta i Karola Korna. Oprowadza Ala Gocka, historyczka sztuki z Galerii Bielskiej BWA
Willa Sixta, zaprojektowana w stylu neorenesansowym, wybudowana została w 1883 roku przez słynnego architekta Karola Korna, autora wielu reprezentacyjnych budynków, stojących do dziś w Bielsku-Białej. Naprzeciw Willi Sixta, przy ul. Adama Mickiewicza 21, stoi okazała kamienica – zaprojektowana i wybudowana przez Karola Korna w latach 1882–1883, jako rodzinny dom architekta.
Po gruntownym remoncie i modernizacji, Willa Sixta została udostępniona miłośnikom kultury i sztuki, zarówno widzom, jak i uczestnikom różnorodnych zajęć, 6 listopada 2020 roku. Gospodarzem obiektu jest Galeria Bielska BWA
Czytaj więcej o Willi Sixta >>
17.00–18.00
„Dla Johanne i Anny”. Prace z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA. Po wystawie oprowadza kuratorka Agata Smalcerz
Wystawa dedykowana jest pierwszym mieszkankom Willi Teodora Sixta, żonom zmarłego bezpotomnie właściciela willi. „Wystawa prezentuje sylwetki silnych kobiet, które dla nieszczęśliwych żon Teodora Sixta mogłyby być drogowskazem do wzmocnienia własnej osobowości i uzyskania niezależności” – podkreśla Agata Smalcerz.
Czytaj więcej o wystawie „Dla Johanne i Anny” >>
20.30–21.30
Duchy Willi Sixta – zwiedzanie z Arturem Pałygą, autorem sztuki „Testament Teodora Sixta”
Kto, jak kto, ale o duchach Willi Sixta najwięcej wie chyba Artur Pałyga, który niegdyś przesiadywał w budynku, najczęściej w pokoiku nieopodal niedostępnej przed laty wieżyczki willi. To tutaj wpadł na pomysł napisania „Testamentu Teodora Sixta” – debiutanckiej sztuki, która po premierze w Teatrze Polskim (2006) okazała się wstępem do kariery dramatopisarskiej autora.
Czytaj więcej o roli Willi Sixta w pracy i twórczości Artura Pałygi >>
Artur Pałyga wspomni także innego niegdysiejszego gościa poddasza Willi Sixta, Franciszka Dzidę, zmarłego w 2013 roku filmowca, twórcy słynnego Amatorskiego Klubu Filmowego „Klaps” w Chybiu, którego życie zainspirowało Krzysztofa Kieślowskiego do stworzenia postaci Filipa Mosza w słynnym filmie „Amator”.
16.00–22.00, poddasze Willi Sixta, projekcja filmu
Sławomir Rumiak, „Purpurowa róża z Chybia” / „The Purple Rose of Chybie”, 2010, wideoinstalacja, czas trwania 6’30”, Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA
Sławomir Rumiak, znany artysta sztuk wizualnych, stworzył poświęconą Franciszkowi Dzidzie wideoinstalację pt. „Purpurowa róża z Chybia” / „The Purple Rose of Chybie”, której prapremiera miała miejsce w Galerii Bielskiej BWA na wystawie Sławomira Rumiaka „Haxenabkratzen Cinema” (2010).
Czytaj więcej o Sławomirze Rumiaku, Franciszku Dzidzie, opis wideoinstalacji >>
Zapraszamy na NOC MUZEÓW 2022 DO GALERII BIELSKIEJ BWA I WILLI SIXTA!